Pogoda
31.03.2016 17:13

Kąpiel słoneczna zamiast prania?

Część ludzi jest zdania, że noszone ubrania można odświeżyć wystawiając je za okno, bez potrzeby uciekania się do prania. W przyszłości może się to okazać prawdą, jako że zademonstrowano samoczyszczący się materiał.

Kąpiel słoneczna zamiast prania?
foto: materiały prasowe

Tkaninę opracowali naukowcy z Melbourne wykorzystując zdobycze nanotechnologii. Włókna użyte do utkania materiału zostały wzmocnione specjalnymi strukturami, które aktywują się pod wpływem padającego na nie światła.

Nanowstawki wykonane są ze srebra i miedzi, metali bardzo efektywnie wchłaniających energię światła – może ono pochodzić bezpośrednio ze słońca, skuteczne ma być także oświetlanie materiały żarówkami.

Nagromadzona energia oddawana jest w szybkich impulsach, które mają wystarczająco dużo siły, by rozbijać cząsteczki materii organicznej. W praktyce oznacza to możliwość pozbycia się brudu, pyłów, a nawet potu.

Proces oczyszczania jest szybki – z testów wynika, że samooczyszczenie osiągane jest w mniej niż 6 minut.

foto: RMIT University

Co najważniejsze, naukowcy opracowali sposób na stworzenie odpowiednich nanostruktur na już utkanym materiale. Po zanurzeniu go w kąpieli o odpowiednim składzie chemicznym wystarczyło 30 minut, aby w pełni zakończyć proces.

Pozostawia to nadzieję na możliwość uodpornienia na brud swoich ulubionych ubrań – o ile zrobione są z syntetycznych tkanin. Kwestia otwartą jest tez wpływ materiału na ciało noszącej je osoby.

Naukowcy są przekonani, że w krótkim czasie uda im się opracować metodę wprowadzania nanostruktur do materiałów na poziomie przemysłowym. Zamierzają także przeprowadzić testy z plamami powstającymi w prawdziwym życiu – wspomniano zabrudzenie pomidorami oraz winem.

W oczekiwaniu na samoczyszczące ubrania trzeba zadowolić się na razie samowiążącymi się butami wprost z „Powrotu do przyszłości”.

Macie ubrania, które chcielibyście uodpornić na brud?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele