Pogoda
27.01.2017 09:14

Karambol na A1 na filmie

Na autostradzie A1 na terenie powiatu piotrkowskiego doszło do dwóch wypadków, których okoliczności wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratury.

Karambol na A1 na filmie
foto: kadr z wideo

Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 8:40 w okolicach zjazdu na drogę ekspresową S8 na wysokości miejscowości Bąkowiec, czyli 394 km w kierunku na Łódź. Drugie zaś na 392 km w kierunku na Częstochowę. Jak podała policja – w obu wypadkach wzięło udział 76 pojazdów. Aż 34 osoby zostały ranne. Przez wzgląd na niebagatelne rozmiary zdarzenia, uruchomiono specjalną infolinię (987).

Na miejsce przybyło ponad 100 policjantów z całego województwa, którzy pracowali pod nadzorem prokuratury. Nie zabrakło funkcjonariuszy z ruchu drogowego, prewencji, pionu dochodzeniowo-śledczego, techników kryminalistyki. Wszystko miało na celu jak najszybsze zabezpieczenie miejsca i przywrócenia ruchu na drodze.

W trakcie trwania akcji policjanci kierowali pojazdy jadące z Łodzi na drogę krajową 91, a kierowców poruszających się od Katowic – na drogę S8.

Skutki karambolu widać na nagraniu zarejestrowanym kamerą pokładową. Kierowca prowadzący samochód osobowy zachował dostateczną ostrożność. Nie jechał z nadmierną prędkością mając ograniczoną przez gęstą mgłę widoczność:

Jak wynika z relacji kierowcy, poboczem przejechał około 20 metrów, co wkrótce – zważywszy na sytuację z 3:30 minuty filmu – okazało się niewystarczające. W międzyczasie zadzwonił do lokalnego radia, by zawiadomić jak największą liczbę osób. Ponadto nakłaniał osoby niebiorące udział w wypadku, by ułatwiły dojazd dla służb ratunkowych.

Jeśli znajdziecie się w podobnej sytuacji, najlepiej włączyć światła awaryjne po zatrzymaniu auta. W teorii powinniśmy także wystawić trójkąt awaryjny (co może być ryzykowne w gęstej mgle), około 100 metrów za pojazdem. Następnie warto udać się na pobocze (najlepiej kilkadziesiąt, a nie kilka metrów od drogi) lub poza barierki energochłonne. Nie należy się narażać na niepotrzebne niebezpieczeństwo zostając w samochodzie lub co gorsza – stojąc tuż obok niego.

Tagi: Duperele