Karty prepaid kupimy już tylko z dowodem osobistym

Jakub Gańko
25.07.2016 12:25
Karty prepaid kupimy już tylko z dowodem osobistym Fot. materiały prasowe

Zgodnie z przepisami ustawy o działaniach antyterrorystycznych, od 25 lipca 2016 roku karty przedpłacone telefonii komórkowej kupimy dopiero po zweryfikowaniu tożsamości.

Koniec z anonimowością popularnych telefonów na kartę. Nałożony przez MSWiA obowiązek rejestrowania kart SIM w ofertach przedpłaconych wszedł w życie 25 lipca 2016 roku. Od tego dnia odwiedziny w kiosku czy salonie danej sieci w celu zakupienia dostępnej dotąd bez ograniczeń karty SIM będą wymagały okazania dokumentów. Praktyka ta była już stosowana wcześniej m.in. w Niemczech i Francji.

Od abonentów wymaga się podania imienia i nazwiska, a także numeru PESEL lub serii i numeru dokumentu tożsamości w specjalnym formularzu. Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej będą musieli podać numer paszportu lub karty pobytu. W przypadku firm oprócz nazwy wymagane będzie podanie numeru REGON, NIP, KRS lub ewidencji działalności gospodarczej.

Uchwalona przez sejm 10 czerwca 2016 roku ustawa antyterrorystyczna zabrania operatorom komunikacyjnym świadczenia usług, zanim nie potwierdzą tożsamości abonenta lub zgodności danych firmy w specjalnym rejestrze. Ze względu na ten wymóg najszybciej załatwimy wszystko w salonie operatora - jego pracownik będzie mógł na miejscu zweryfikować dane. W przypadku sprzedawców będziemy musieli poczekać, aż przekażą oni nasze dane operatorowi.

Co z abonentami, którzy nie ukończyli 18. roku życia i nie posiadają dowodu osobistego? Będą musieli udać się do salonu w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych, którzy potwierdzą ich tożsamość. Rejestracja będzie wymagana również w stosunku do już używanych kart prepaid.

UWAGA: aktualne informacje sposobach rejestrowania kart SIM u poszczególnych operatorów wraz z wiadomościami o organizowanych przez nich promocjach można znaleźć w artykule Jak zarejestrować kartę SIM?

W takich wypadkach abonenci oprócz dowodu tożsamości będą musieli wziąć ze sobą do salonu także samą kartę SIM. Czasu na dokonanie rejestracji mamy na szczęście sporo - należy to uczynić przed 1 lutego 2017 roku. Jeśli tego nie zrobimy, operator wyłączy kartę dzień po upływie terminu.

Operatorzy wezmą na siebie bardzo dużo pracy - zgodnie z naszymi wcześniejszymi wyliczeniami, danych do wprowadzenia może wymagać nawet więcej niż 15 mln kart SIM. Oznaczałoby to, że pracownicy telekomu mieliby do zweryfikowania aż 80 tysięcy wniosków dziennie.

Sama ustawa antyterrorystyczna wciąż budzi duże kontrowersje i zdaniem wielu osób wcale nie utrudni życia przestępcom, a tylko skomplikuje funkcjonowanie przeciętnym obywatelom. Obowiązek rejestracji szczególnie dotknie przyjezdnych z innych krajów, którzy nie będą mogli szybko kupić lokalnej karty SIM w celu uniknięcia wysokich stawek w roamingu u swojego operatora.

Zarejestrowaliście już swoją kartę SIM?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.