Pogoda
31.10.2019 09:33

Kary za brak OC w 2020 – czy będą większe?

OC jest obowiązkową polisą, do wykupienia której zobligowani się wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. Brak ubezpieczenia skutkuje dotkliwymi karami finansowymi, które w 2020 roku będą wyższe niż do tej pory. Sprawdź, ile mogą wynieść.

Kary za brak OC w 2020 – czy będą większe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej skutkuje karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Ich wysokość jest regulowana prawnie, nie zaś ustalana indywidualnie. Stawkę bazową ustala się na podstawie płacy minimalnej, więc jej wzrost oznacza wyższe kary za niewykupienie obowiązkowej polisy komunikacyjnej.

Ile wynoszą kary za brak OC w 2019 roku?

Maksymalna kara za brak OC w 2019 roku nakładana na właścicieli pojazdów osobowych wynosi 4500 zł.  Dotyczy ona sytuacji, w której doszło do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej na okres dłuższy niż 14 dni. Jeśli przerwa była krótsza, wówczas kara jest odpowiednio mniejsza i wynosi:

  • 2250 zł – w przypadku przerwy od 4 do 14 dni
  • 900 zł – w przypadku przerwy trwającej krócej niż 3 dni.

Ile może wynieść kara za brak OC w 2020 roku?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2020 roku ma dojść do znacznego podniesienia płacy minimalnej. Ministerstwo Rodziny, i Pracy Polityki Społecznej zakłada podwyżkę w wysokości 200 zł brutto. Oznacza to, że wynagrodzenie minimalne wyniesie 2450 zł zamiast 2250 zł. Jak to przełoży się na wysokość kar za brak ważnego OC dla kierowców pojazdów osobowych?

  • Przerwa powyżej 14 dni – kara w wysokości 2900 zł.
  • Przerwa od 4 do 14 dni – kara w wysokości 2450 zł.
  • Przerwa do 3 dni – kara w wysokości 980 zł.

Jak korzystnie ubezpieczyć samochód, by uniknąć kary finansowej?

Kara finansowa nie musi Ciebie dotyczyć, dzięki czemu unikniesz sporego wydatku. Wystarczy, że wykupisz ubezpieczenie OC i będziesz pamiętał o systematycznym odnawianiu polisy lub podpisywaniu nowej umowy z innym ubezpieczycielem. Wcale jednak nie musisz płacić dużo – udowadnia to tanie ubezpieczenie OC w kalkulatorze Rankomat.pl.

Jak to działa? Wystarczy, że wypełnisz formularz, podając wszystkie niezbędne dane. Następnie otrzymasz informację zwrotną dotyczącą ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Potem nie pozostaje nic innego jak wybór najtańszej oferty. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet do 50%.

Pamiętaj, że wybór najtańszego OC ma swoje uzasadnienie. Zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne u każdego ubezpieczyciela. Skoro tak, nie ma sensu przepłacać.

Weronika Domoradzka