Kaskadowy pomiar prędkości w całej Polsce. Masowe kontrole policji

07.01.2020 12:38
Kaskadowy pomiar prędkości w całej Polsce. Masowe kontrole policji Fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Policjanci ruchu drogowego spędzają 7 stycznia 2020 wyjątkowo pracowicie. W całym kraju trwa akcja „Kaskadowy pomiar prędkości”, w czasie której dokładnie monitorowane będę wszystkie zachowania kierowców.

Polacy lubią jeździć „szybko, ale bezpiecznie”. Ciche przyzwolenie dawało nawet prawo, które przez długie lata miało wpisaną do artykułów tolerancję dla osób przekraczających prędkość. Mandat można było dostać dopiero po pojechaniu o 10 km/h szybciej, niż wyznaczały to panujące w danym miejscu limity.

Sytuację poprawiły nieco odcinkowe pomiary prędkości, na których kierowcy nie mogą zwalniać tylko przed fotoradarami, a pozostały odcinek trasy pokonywać z ułańską fantazją. System wylicza średnią prędkość samochodu na podstawie czasu, jaki upływał miedzy wykonaniem poszczególnych zdjęć.

Przeczytaj także

Policja poinformowała kierowców, że od samego początku roku zamierza aktywnie walczyć o bezpieczeństwo na drogach.

Dzisiaj, 7 stycznia br. w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzają działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Działania mają na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, dlatego funkcjonariusze reagują, poza wykroczeniami w postaci przekroczenia prędkości, również na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Kaskadowy pomiar prędkości. 7 stycznia 2020 policjanci kontrolują w całej Polsce

Akcja policji obliczona jest przede wszystkim na uświadamianie kierowcom, jakie skutki może mieć lekceważenie przepisów.

Szczególnym nadzorem objęte są m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci, w ramach działań prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach), jak i dynamicznie (przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem wykroczeń).

Stawianie na prewencję nie oznacza, że policjanci będą patrzeć na przewiny przez palce. Punkty karne będą sypać się na lewo i prawo.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

Nadchodząca zmiana przepisów wprowadzi możliwość utraty jazdy także za przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym, podwyższy także znacznie wysokość nakładanych mandatów.

Zobacz także: Zmierzyli radarem policyjnym prędkość domu. Okazało się, że jechał 12 km/h 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.