Pogoda
23.03.2016 12:55

Każdy smartfon może zostać drukarką 3D

Wystarczy zainstalować aplikację i wsunąć telefon do dostarczanej przez OLO obudowy, żeby przekształcić go w działającą drukarkę 3D. Brzmi niewiarygodnie, ale... działa.

Każdy smartfon może zostać drukarką 3D
foto: materiały prasowe

Idea stojąca za projektem OLO jest prosta – drukarka używa do tworzenia wydruków specjalnie opracowanych, twardniejących pod wpływem światła polimerów. Na szkle nad smartfonem umieszczana jest żywica, która jest naświetlana w odpowiednich miejscach za pomocą ekranu. Obudowa ma za zadanie zablokować dopływ światła, mogący wpłynąć na jakość wykonywanego przedmiotu.

Gdy polimer się utrwali, mechanizm podstawy podnoszony jest do góry, a na wyświetlaczu pojawia się świetlny wzór odpowiadający kolejnej warstwie wydruku. Proces trwa kilka minut i jak zapewnia OLO – jest bezgłośny.

Wydruki mogą być wykonywane w różnych kolorach i wykazywać się różną sztywnością dzięki całej gamie przygotowanych przez twórców systemu płynów. OLO chwali się również wysoką efektywnością procesu drukowania – zużywana ilość żywicy odpowiada dokładnie zapotrzebowaniu danego kształtu, a pozostająca po wydruku ciecz może być przelana z powrotem od pojemnika i użyta przy następnym projekcie.

Do opracowanej przez OLO konstrukcji mieści się smartfon z ekranem o przekątnej do 5,5 cala. Aplikacja drukująca została przygotowana dla systemu Android, iOS oraz Windows Phone. Drukarka działa na baterie – cztery „paluszki” (AAA) wystarczają na wykonanie co najmniej 100 przedmiotów.

Komora na wydruki ma wymiary 76x128x52 mm – nie można stworzyć przedmiotu wykraczającego poza te wymiary, możliwe jest za to drukowanie kilku kopii – albo różnych projektów – jednocześnie. Dokładność wykonania uzależniona jest od rozdzielczości ekranu w smartfonie – im ma wyższą rozdzielczość, tym mniejsze wymiary będzie miała plamka światła.

Aplikacja pozwala nie tylko na drukowanie, ale także wysyłanie kształtów znajomym jako prezentów – niespodzianek. Dopiero wykonanie takiego przekazu pozwoli poznać, czym on jest.

Drukarka 3D OLO została wyceniona na 99 dolarów i za taką kwotę można ją nabyć w przedsprzedaży na Kickstarterze. Dostawy poza USA mają się zacząć w listopadzie 2016 roku. Cel zbiórki – 80 000 dolarów – został osiągnięty w 33 minuty po rozpoczęciu kampanii.

Jak podoba się Wam pomysł wykorzystania smartfona jako drukarki 3D?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety