Pogoda
14.06.2018 14:47

Kazimierz Dolny stanie się inteligentny

Popularne turystycznie miasto na Lubelszczyźnie stanie się dzięki T-Mobile sztandarowym Smart City – pierwszym w Polsce, wzorcowym inteligentnym miastem, które zademonstruje jak za pomocą technologii ułatwić życie mieszkańcom, odwiedzającym oraz administracji.

Kazimierz Dolny Smart City od T-mobile
foto: kadr z wideo

Położony nad Wisłą Kazimierz Dolny ma 4 000 mieszkańców – w ciągu roku miejscowość odwiedza milion turystów. Dane te zainteresowały T-Mobile, które postanowiło wystawić sobie inteligentną reklamę i na dwa lata przekształcić miasteczko w Smart City.

"

Realizacja będzie najbardziej zawansowanym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Celem współpracy między Kazimierzem Dolnym a T-Mobile jest poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych w mieście, a także zastosowanie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami, a także pozwalających na poradzenie sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego. "

T-Mobile chwali się, że naszpikuje turystyczne miasteczko technologią, co pozwoli w inteligentny sposób dysponować zasobami (na przykład energią elektryczną) oraz sprawi, że życie mieszkańców i odwiedzających stanie się prostsze.

Kazimierz Dolny najbardziej zaawansowanym Smart City w Polsce

Jak podaje T-Mobile, w Kazimierzu Dolnym zamierza zająć się między innymi:

  • inteligentnym oświetleniem ulicznym, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich – ponad 500 instalacji
  • monitoringiem miejskim - ponad 40 kamer
  • miejskimi rowerami i pojazdami elektrycznymi – ponad 60 rowerów i pojazdów
  • ładowaniem pojazdów elektrycznych – 3 stacje
  • sieciami Wi-Fi hot spot. – ponad 40 punktów
  • monitoringiem jakości powietrza – 2 stacje monitoringu

Wszystkie systemy – ma być ich łącznie 12 – mają tyć zintegrowane z nowoczesnym oprogramowaniem, które na przykład dostosuje natężenie oświetlenia do panujących warunków czy będzie w stanie automatycznie zaalarmować odpowiednie służby o wykryciu potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia podczas analizy monitoringu.

Specjalna aplikacja ma powiadamiać kierowców o natężeniu ruchu na poszczególnych trasach i ostrzegać przez korkami, a także wskazywać, na których parkingach są dostępne wolne miejsca.

Informacje przydatne dla mieszkańców i turystów będą wyświetlane na inteligentnych przystankach i specjalnych ekranach informacyjnych rozmieszczonych na terenie miasteczka.

T-Mobile zapowiedział ponadto monitorowanie obecnych w Kazimierzu kart SIM – analizach ich przemieszczania się pozwoli zrozumieć, jakie trasy są wybierane przez turystów i wprowadzić na nich usprawnienia i udogodnienia.

foto: materiały prasowe

Operator komórkowy ma finansować funkcjonowanie systemu przez dwa lata, traktując zmianę Kazimierza Dolnego w Smart City jako żywą reklamę. Miejscowość nie została wybrana przypadkowo – miasteczko jest często wybierane jako miejsce spotkań biznesowych i konferencji, dzięki czemu inteligentne systemy pokażą się w akcji przedstawicielom administracji z innych miast.

Odwiedzacie Kazimierz Dolny?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele