Kazimierz Kutz nie żyje. Reżyser miał 89 lat

Kamil Kacperski
18.12.2018 15:45
Kazimierz Kutz|undefined Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Tragiczne wieści podała katowicka telewizja TVP3. Informację o śmierci reżysera potwierdziła jego żona, Iwona Świętochowska-Kutz. Mężczyzna zmarł w domu opieki w Józefowie.

We wtorek 18 grudnia 2018 roku zmarł Kazimierz Kutz, wybitny reżyser i polityk. Mężczyzna wyreżyserował m.in. Tryptyk śląski, czyli filmy "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca". Mężczyzna urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach i przez większość swojej kariery był związany z Górnym Śląskiem. 

Na razie niestety nie znamy dokładnej przyczyny śmierci Kazimierza Kutza. Mężczyzna kilka lat temu wygrał z rakiem prostaty, ale jego stan w ostatnich dniach się pogorszył. Reżyser został przewieziony do domu opieki w Józefowie, gdzie 18 grudnia 2018 roku zmarł. 

Kazimierz Kutz - filmografia

Reżyser w trakcie swojej trwającej kilkadziesiąt lat kariery przygotował ponad 20 filmów pełnometrażowych. Do jego najważniejszych pozycji należą m.in. wspomniany Tryptyk śląski ("Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca"), "Pułkownik Kwiatkowski", "Ktokolwiek wie", czy "Zawrócony".

Mężczyzna był trzykrotnie żonaty. Miał czwórkę dzieci. O jego śmierci poinformowała jego żona, Iwona Świętochowska-Kutz. Kazimierz Kutz trafił do szpitala pod koniec listopada 2018 roku, a następnie zamieszkał w domu opieki w Józefowie. 

Kazimierz Kutz - przyczyny śmierci

Jego kariera filmowa przyniosła mu wiele nagród i wyróżnień - kilkukrotnie odebrał m.in. Złotego Lwa na Festiwalu w Gdyni. W 2005 roku Kutz otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", natomiast w 2010 roku utytułowanego go "honorowym mieszkańcem Katowic". Na razie przyczyny śmierci Kazimierza Kutza pozostają nieznane. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.