Pogoda
18.12.2018 15:45

Kazimierz Kutz nie żyje. Reżyser miał 89 lat

Tragiczne wieści podała katowicka telewizja TVP3. Informację o śmierci reżysera potwierdziła jego żona, Iwona Świętochowska-Kutz. Mężczyzna zmarł w domu opieki w Józefowie.

Kazimierz Kutz
foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

We wtorek 18 grudnia 2018 roku zmarł Kazimierz Kutz, wybitny reżyser i polityk. Mężczyzna wyreżyserował m.in. Tryptyk śląski, czyli filmy "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca". Mężczyzna urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach i przez większość swojej kariery był związany z Górnym Śląskiem. 

Na razie niestety nie znamy dokładnej przyczyny śmierci Kazimierza Kutza. Mężczyzna kilka lat temu wygrał z rakiem prostaty, ale jego stan w ostatnich dniach się pogorszył. Reżyser został przewieziony do domu opieki w Józefowie, gdzie 18 grudnia 2018 roku zmarł. 

Kazimierz Kutz - filmografia

Reżyser w trakcie swojej trwającej kilkadziesiąt lat kariery przygotował ponad 20 filmów pełnometrażowych. Do jego najważniejszych pozycji należą m.in. wspomniany Tryptyk śląski ("Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca"), "Pułkownik Kwiatkowski", "Ktokolwiek wie", czy "Zawrócony".

Mężczyzna był trzykrotnie żonaty. Miał czwórkę dzieci. O jego śmierci poinformowała jego żona, Iwona Świętochowska-Kutz. Kazimierz Kutz trafił do szpitala pod koniec listopada 2018 roku, a następnie zamieszkał w domu opieki w Józefowie. 

Kazimierz Kutz - przyczyny śmierci

Jego kariera filmowa przyniosła mu wiele nagród i wyróżnień - kilkukrotnie odebrał m.in. Złotego Lwa na Festiwalu w Gdyni. W 2005 roku Kutz otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", natomiast w 2010 roku utytułowanego go "honorowym mieszkańcem Katowic". Na razie przyczyny śmierci Kazimierza Kutza pozostają nieznane. 

Kamil Kacperski
Tagi: News