Pogoda
05.02.2018 13:14

Kiano Elegance 13.3 - polski ultrabook z opcją „zrób to sam”

Kiano szlifuje projekty oferowanych przez siebie komputerów – tym razem polski producent sięgnął po prawdziwy metal i zaprezentował model, który ma stanąć do konkurencji z ultrabookami. O ile kupujący zdecyduje się dorzucić mu ekstra komponent.

Kiano Elegance 13.3 - polski ultrabook z opcją „zrób to sam”
foto: materiały prasowe

Polska marka dała się poznać oferując eleganckie, stylowe i smukłe komputery w niskiej cenie. Konstrukcje często pojawiały się wycenione okazyjnie (nawet poniżej 600 zł) w Biedronce – w sieci sklepów można było kupić między innymi Kiano SlimNote 14.1+ i Kiano SlimNote 14.2, a ostatnio także Kiano SlimNote 15.6 z wymiennym dyskiem twardym.

Każdy kolejny model jest trochę lepszy – w modelach z 14-calowych ekranem zwiększono na przykład pamięć RAM z 2 do 4 GB, w modelu z 15-calowym wyświetlaczem dodano dysk twardy, znacznie zwiększający dostępną przestrzeń na pliki, oraz zastosowano wydajniejszy procesor.

Kolejnym etapem w ewolucji notebooków Kiano jest model Elegance 13.3, pierwszy określany mianem ultrabooka – klasy komputerów przenośnych, do których zaliczają się najlepsze (i najdroższe) konstrukcje znanych marek. Polska propozycja kosztuje 1299 zł – a więc nawet 3 razy mniej, niż konkurencji.

foto: materiały prasowe

Kiano Elegance 13.3 – tani ultrabook do rozbudowy

Ultrabook Kiano korzysta w większości z rozwiązań, które przedstawiono już w innych modelach producenta – robi to jednak w nowy, lepszy sposób.

Obudowa, w której można znaleźć wyraźne inspiracje smukłymi komputerami przenośnymi Apple, tym razem została wykonana z metalu – do tej pory mieliśmy do czynienia z odpowiednio zabarwionym plastikiem, który robił bardzo dobre pierwsze wrażenie, ale był podatny na przetarcia. Obudowa polskiego ultrabooka została wykonana z aluminium.

Wymiary pozostały bardzo kompaktowe – w najgrubszym miejscu laptop mierzy zaledwie 12 mm. Waga Kiano Elegance 13.3 to 1,375 kg.

Kolejną nowością jest ekran 13,3 cala, który pracuje w rozdzielczości Full HD i jest wykonany w technologii IPS, dającej zdecydowanie lepszą jakość obrazu (szczególnie podczas przypatrywaniu się wyświetlaczowi pod kątem), niż stosowane w dotychczasowych modelach matryce TN.

foto: materiały prasowe

Kiano zdecydowało się wyposażyć model Elegance 13.3 w procesor Intel Celeron N3350, pracujący z zegarem od 1,1 do 2,4 GH. Z jednej strony zapewnia to odpowiednią energooszczędność, pozwalającą na dłuższą pracę na zasilaniu akumulatorowym (producent deklaruje nawet 8 godzin dzięki zastosowaniu ogniw o pojemności 10 000 mAh), z drugiej pozwala na sprawne i komfortowe wykonywanie codziennych czynności, takich jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów.

Laptop Kiano Elegance 13.3 wyposażony jest w 4 GB RAM. System operacyjny Windows 10 Home znajduje się na pamięci eMMC o pojemności 32 GB – na potrzeby pozostaje tylko kilka-kilkanaście gigabajtów, jako że ukltrabook nie jest wyposażony fabrycznie w dysk twardy.

Producent pozostawił jednak użytkownikom możliwość rozbudowy – dzięki gniazdu M2 (w modelu SlimNote 15.6 zastosowano zwykły interfejs SATA) można w prosty sposób zainstalować nośnik SSD o pojemności do 256 GB. Tak wyposażony komputer staje się ciekawym sprzętem, spełniającym oczekiwania większości użytkowników.

foto: materiały prasowe

Smukła obudowa sprawiła, że nie udało się w niej zmieścić napędu DVD. Użytkownik dostaje z to do dyspozycji wyjście micro-HDMI, dwa porty USB 3.0, czytnik kart micro-SD (o pojemności do 128 GB) oraz złącze słuchawkowe.

Z jakiego komputera wolicie korzystać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery