Pogoda
22.06.2016 16:28

Kibice dostaną od Polsatu zwrot pieniędzy za EURO 2016?

Skargi wysyłane na Cyfrowy Polsat w związku z jakością transmisji z EURO 2016 w serwisie ipla.tv i wyłączeniem darmowych kanałów z meczami przyniosły skutek – UOKiK wziął telewizję pod lupę.

Kibice dostaną od Polsatu zwrot pieniędzy za EURO 2016?
foto: materiały prasowe

EURO 2016 nie dla każdego kibica okazało się być świętem. Internauci, którzy zdecydowali się na wykupienie pakietu dostępu do meczów w ipla.tv zamiast sportowych emocji odczuwali frustrację – transmitowany obraz często się rwał i zatrzymywał, a oglądający otrzymywali informację o buforowaniu wideo.

Czary goryczy dopełniła informacja o usunięciu przez Cyfrowy Polsat z listy dostępnych programów niemieckich stacji pokazujących za darmo mecze EURO 2016 – właściciel licencji na transmisje w Polsce nadawał je w paśmie kodowanym i wymagał zapłacenia za dostęp.

Zdesperowani kibice zaczęli szukać możliwości oglądania spotkań z pominięciem Cyfrowego Polsatu – udało im się znaleźć metody na śledzenie meczów w internecie oraz odblokowania niemieckich stacji satelitarnych.

Jak się okazało, pretensje do Polsatu mieli także właściciele lokali, którzy chcieli udostępnić swoim gościom możliwość oglądania spotkać toczonych podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej – zaproponowane stawki okazały się zbyt wysokie. Z tego powodu z organizacji stref kibica rezygnowały całe miasta.

UOKiK zdradził, że najwięcej skarg dotyczyło jakości obrazu przesyłanego przez internet przez platformę ipla.tv. Najczęściej powtarzające się zarzuty to niska rozdzielczość wideo oraz wielokrotne przerywanie transmisji. Konsumenci informowali też, że Polsat nie odpowiadał na reklamacje składane przez infolinię i droga elektroniczną.

Urząd wydał wstępne oświadczenie w tej sprawie:

"

UOKiK zapytał Cyfrowy Polsat m.in. w jaki sposób zamierza zrekompensować niewłaściwe świadczenie usług. W opinii Urzędu wskazane byłoby co najmniej zwrócenie opłat poniesionych przez klientów. W tej sprawie konsumenci powinni składać reklamację u przedsiębiorcy. "

Klienci poinformowali ponadto UOKiK o usunięciu z listy ogólnodostępnych programów kanałów ZDF i Das Erste, pokazujących mecze EURO 2016. Jak podkreśla Urząd, oba kanały nadawane są w sygnale wolnym i mogą być odbierane bezpłatnie przez każdą osobę posiadającą stosowny odbiornik.

Urząd sprawdza też, czy Cyfrowy Polsat wprowadzał konsumentów w błąd, informując o możliwości bezpłatnego obejrzenia wszystkich meczów Mistrzostw Europy w przypadku wykupienia pełnej oferty kanałów sportowych.

UOKiK sprawdzi ponadto sposób kalkulacji opłat żądanych od miast, które chciały zaoferować mieszkańcom oglądanie transmisji w strefach kibica.

Otrzymane od Polsatu dane zostaną szczegółowo przeanalizowane – jeśli UOKiK uzna, że mogło dojść do stosowania praktyk niezgodnych z prawem, Urząd uruchomi postępowanie wyjaśniające, które może zaowocować dochodzeniem w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub praktyk ograniczających konkurencję. Konsekwencje wszczęcia postępowań mogą być bardzo poważne.

"

Mogą one zakończyć się karą finansową w maksymalnej wysokości 10 proc. obrotu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Stwierdzając praktykę godzącą w słabszych uczestników rynku, UOKiK może określić obowiązek usunięcia jej skutków w drodze rekompensaty publicznej, np. zwrócenia konsumentom części lub całości poniesionych kosztów. "

UOKiK przypomniał, że Cyfrowy Polsat został już ukarany za praktyki sprzedaży transmisji z Mistrzostw Europy w 2008 roku – jak się okazało, telewizja uzależniała udzielenie praw do publicznego odtwarzania rozgrywek od zakupu dekodera wraz z usługą wsparcia technicznego.

W toku postępowania Cyfrowy Polsat zobowiązał się m.in. do odkupienia dekoderów od tych przedsiębiorców, którzy będą tym zainteresowani, a także zwrotu kosztów usługi wsparcia technicznego.

Wy też denerwowaliście się na oglądając mecze EURO 2016?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele