Pogoda
02.03.2017 10:39

Kiedy należy zmienić opony na letnie?

Producenci ogumienia przyjęli umownie, że opony letnie należy stosować, gdy średniodobowa temperatura powietrza wynosi powyżej 7 stopni Celsjusza. A zimowe – poniżej tej wartości.

Kiedy należy zmienić opony na letnie?
foto: materiały prasowe

Nie ma wątpliwości co do tego, że opony są jednym z najistotniejszych elementów w samochodzie, wpływających na bezpieczeństwo. Jako jedyne mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią. W ogromnym stopniu to właśnie od nich zależy jak auto zachowuje się na drodze, szczególnie w momencie wystąpienia nagłej sytuacji drogowej, kiedy niezbędne jest niezwłoczne podjęcie stanowczych manewrów w celu ominięcia przeszkody.

Przy czym warto pamiętać, że przepisy w Polsce nie regulują kwestii ogumienia. Przez cały rok możemy jeździć na jakichkolwiek oponach, których bieżnik ma co najmniej 1,6 mm grubości. W razie niedostosowania się do tego mało restrykcyjnego wymogu możemy dostać mandat nawet w wysokości 500 zł oraz zostać pozbawieni dowodu rejestracyjnego. Dlatego w kwestii doboru ogumienia należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Można wyjść z założenia, że lepiej zwlekać ze zmianą opon z zimowych na letnie i pospieszyć w przypadku dokonywania odwrotnej czynności. Szczególnie podczas niekorzystnych warunków pogodowych odczujemy zbawienny wpływ zimówek renomowanej marki. Warto również zauważyć, że większość kierowców nie będzie w stanie doświadczyć znaczącej różnicy w prowadzeniu samochodu wyposażonego w dobrej i złej jakości letnie ogumienie podczas jazdy po suchej nawierzchni. Większa dysproporcja wyjdzie dopiero wtedy, gdy jezdnia będzie pokryta wodą.

Przy wyborze opon możemy kierować się również wynikami różnorodnych testów porównawczych. W ramach jednego z nich sprawdzono jak w identycznych samochodach i warunkach spisuje się ogumienie budżetowe i premium. Z kolei specjaliści z Tire Rack sprawdzili na boisku hokejowym skuteczność opon letnich, całorocznych i zimowych.

Kiedy zmieniacie opony zimowe na letnie?

Tagi: Porady