Pogoda
05.04.2018 11:39

Kiedy przyjdzie zwrot podatku? Sprawdź w minutę na stronie Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów uruchomiło ponownie stronę, na której można sprawdzić etap realizacji zwrotu nadpłaconego podatku. Procedura jest prosta i zajmuje mniej niż minutę.

Kobieta korzystająca z iPhone'a
foto: materiały prasowe

Narzędzie zostało wyłączone po doniesieniach, że zawiera błędy pozwalające na sprawdzenie przychodów osób, które sprawdzały przewidywany czas zwrotu nadpłaconego podatku wcześniej. Wystarczyło mieć trochę cierpliwości, żeby poznać PESEL, przychód i urząd skarbowy, w którym rozliczały się korzystające z tej strony osoby.

Ministerstwo Finansów sprawdziło dokładnie kod i przygotowało odświeżoną, bezpieczną wersję narzędzia. Połączenie ze stroną, na której można sprawdzić kiedy dostanie się zwrot nadpłaconego podatku, jest teraz szyfrowane, usunięto także błędy, przez które wyciekały dane użytkowników.

Jak sprawdzić, kiedy dostanie się zwrot nadpłaconego podatku?

Procedura sprawdzania etapu, na jakim jest realizacja zwrotu nadpłaconego podatku jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i wypełnić znajdujący się na nim formularz.

Potrzeba do tego trzech informacji – nazwy urzędu skarbowego, w którym się rozliczamy, numer PESEL lub NIP podatnika oraz podana z dokładnością do pełnych złotych kwota przychodu za 2017 rok.

foto: zrzut ekranu

Użytkownik musi jeszcze udowodnić, że jest człowiekiem wpisując wynik prostego zadania arytmetycznego – po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych otrzymujemy informacje o tym, jak długo będziemy jeszcze czekać na zwrot nadpłaconego podatku.

Zwrot może mieć status „zrealizowano” (w tym przypadku pieniądze powinny już być lub lada dzień pojawią się na koncie) bądź „w trakcie realizacji” (w zależności od daty złożenia deklaracji oraz sposobu, w jaki się to zrobiło – czy składają papierową kopię, czy przesyłając informację elektronicznie, oznacza to konieczność czekania nawet kilku tygodni).

Osoby, które nie lubią wypełniać deklaracji PIT mogą skorzystać z usługi PFR oferowanej przez Ministerstwo Finansów – wstępnie wypełnionych formularzy, uzupełnionych według deklaracji otrzymywanych przez urzędy skarbowe od pracodawców. Wystarczy zalogować się, sprawdzić poprawność danych… i to wszystko – po kliknięciu przycisku rozliczenie podatku mamy za sobą.

Wypełniliście już PIT-a?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet