Pogoda
03.07.2017 10:30

Kiedy zacznie obowiązywać nowy abonament RTV?

O ustawie mającej wprowadzić nowe zasady poboru abonamentu RTV zrobiło się bardzo cicho - nieoficjalnie mówi się, że rządzący przestraszyli się negatywnego odzewu ze strony wyborców.

Kiedy zacznie obowiązywać nowy abonament RTV?
foto: materiały prasowe

Przygotowane przepisy trafiły już do Sejmu, jednak wszystko wskazuje na to, że zanim będą procedowane, minie sporo czasu. Okazało się, że przeciwko nowy zasadom poboru abonamentu RTV są nie tylko telewizje kablowe i satelitarne, które obawiają się masowych rezygnacji klientów, lecz także obywatele. I to także ci, którzy głosowali na ekipę rządzącą.

Po pierwszym czytaniu, które miało miejsce 8 czerwca 2017 roku, projekt trafił do komisji kultury i środków przekazu, która ma wprowadzić do niej odpowiednie zmiany.

Z przecieków wynika, że przepisy miały być jeszcze bardziej zaostrzone - pojawiła się presja, żeby do spisu osób, których dane miały by być przekazywane Poczcie Polskiej przez dostawców kanałów telewizyjnych, dopisać także użytkowników sieci komórkowych korzystających z dostępu do TV przez internet.

Taka poprawka skutecznie wykreśliłaby jeden ze sposobów na oglądanie płatnych kanałów telewizyjnych bez obawiania się, że Poczta Polska zwróci się o zapłacenie zaległy abonament RTV w wysokości 1500 zł - pozostałym wciąż jednak warto się przyjrzeć, jako że są proste i legalne, a mogą zaoszczędzić sporą kwotę.

Komisja ma czas do 21 lipca 2017 roku, żeby przedstawić ostateczny kształt proponowanych przepisów - jeśli tego nie zrobi, do prac nad nią będzie można wrócić dopiero po wakacyjnej przerwie, co oznacza w praktyce, że nie byłoby szans na uchwalanie jej przed październikiem.

Rządzący nie spodziewali się najwyraźniej tak jednoznacznie negatywnego podejścia do przepisów przez wyborców - jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Dziennik Gazetę Prawną, 60% Polaków opowiada się za całkowitym zniesieniem abonamentu, 35% zaś deklaruje, że nie zamierza go płacić bez względu na to, jakie prawo będzie obowiązywać.

Czy jesteście za zlikwidowaniem abonamentu RTV?

Uszczelnienie systemu poboru opłat za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego stało się jednym z priorytetów obecnego rządu - obowiązkowy abonament RTV płacony jest tylko przez około 12% gospodarstw domowych, przez co kasa TVP świeci pustkami.

Zupełnie nowe przepisy o poborze opłaty, dopisujące ją do płaconych podatków dochodowych, w życie wejdą w 2019 roku - w międzyczasie, żeby zapewnić odpowiedni dopływ funduszy do telewizji narodowej, przygotowano przepisy mówiące o domniemaniu posiadania telewizora przez osoby, które wykupują dostęp do kanałów TV. Rozważano także pomysły, żeby abonamentem objąć osoby, które mają dostęp do internetu.

Płacicie abonament RTV?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV