Pogoda
18.07.2016 09:39

Kierowca BMW 5 hamował przed dostawczakiem

W Polsce przybywa coraz więcej sieci dróg ekspresowych i autostrad. Mimo to, niektóre osoby wciąż nie wiedzą jak się po nich poruszać.

Kierowca BMW 5 hamował przed dostawczakiem
foto: kadr z wideo

Obserwując drogowe zwyczaje kierowców znad Wisły, można niekiedy wręcz odnieść wrażenie, że czują oni wstręt do prawego pasa ruchu, w konsekwencji nadużywając tego lewego. Dlatego od czasu do czasu prowadzone są policyjne akcje wycelowane w takich delikwentów.

Kurczowe trzymanie się lewego pasa często jest również spowodowane nieumiejętną oceną zarówno ilości wolnego miejsca, jak i różnicy prędkości, co przyczynia się do powstawania niepotrzebnych zatorów. Taryfikator mandatów za tamowanie autostrady przewiduje mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Przy czym jazda lewym pasem jest dozwolona w ściśle określonych sytuacjach, np. podczas wykonywania manewru wyprzedzania lub wymijania przeszkody, czy także na fragmentach dróg wielopasmowych z pasami przeznaczonymi do jazdy w różnych kierunkach, o czym możemy przeczytać w kodeksie drogowy, w artykule 16.:

"

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. "

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na autostradzie A4 pomiędzy Katowicami a Wrocławiem. Kierowca prowadzący BMW serii 5 E60 jechał za pojazdem dostawczym, który po zakończeniu manewru wyprzedzania wciąż trzymał się lewego pasa. W geście dezaprobaty, delikwent w aucie osobowym, postanowił dać nauczkę kierowcy białego pojazdu, hamując przed nim:

Tym samym kierujący BMW spowodował niepotrzebne zagrożenie podejmując się lekkomyślnego i złośliwego manewru, które mogło zakończyć się kolizją. Jednak osób postępujących w podobny sposób nie brakuje, o czym świadczy zachowanie kierowcy Skody Superb II.

O czyhających na drodze niebezpieczeństwach można przekonać się oglądając pozostałe filmy nagrane kamerą pokładową, jak ta z taksówkarzem w roli głównej, kierowcą próbującym odzyskać skradziony pojazd lub szeryfem blokującym lewy pas ruchu.

A Wy co sądzicie o tej sytuacji?

Tagi: Duperele