Pogoda
11.03.2016 13:32

Kierowca Passata wyprzedzał pasem awaryjnym

Na drogach szybkiego ruchu należy zachować szczególną ostrożność – w końcu im wyższa prędkość, tym margines błędu mniejszy.

Kierowca Passata wyprzedzał pasem awaryjnym
foto: kadr z wideo

Bardzo niebezpiecznego manewru podjął się kierowca Volkswagena Passata B6 w nadwoziu kombi. Najpierw wyprzedził prawym pasem samochód, z którego nagrano całe zajście. Następnie, widząc dwa poruszające się obok siebie pojazdy, postanowił wyminąć je pasem awaryjnym.

Na jego szczęście, na tym fragmencie drogi żaden samochód nie stał na poboczu – w innym wypadku mogło dojść do tragedii. W końcu przed zmianą pasa ruchu należy upewnić się, czy można bezpiecznie wykonać manewr. Niestety wielu kierowców o tym zapomina i trzymając się blisko poprzedzającego pojazdu, nagle postanawiają – bez uprzedniego upewnienia się – zmienić pas ruchu, kompletnie w ciemno.

Niejednokrotnie takie decyzje kończyły się bardzo groźnymi, a nawet śmiertelnymi wypadkami. Podobne zachowanie na drodze doprowadziło do kolizji – 26 października 2015 roku kierowca Opla Astry Classic spowodował wypadek na moście Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie:

Zmiana pasa ruchu przy ograniczonej widoczności niesie ze sobą spore ryzyko wypadku. Prawdopodobieństwo, że ktoś lub coś znajduje się poza naszym polem widzenia, przysłonięty przez poprzedzający, gabarytowy pojazd, jest spore. To kolejny powód, dla którego zawsze warto utrzymywać większą odległość względem poprzedzającego samochodu. Przez brak dostatecznej widoczności nie warto także wyprzedzać pod górkę, ani przed zakrętem.

Należy mieć także świadomość, że samochód w nieodpowiednich rękach może być wręcz potencjalnym narzędziem zbrodni. Dlatego zawsze warto starać się przewidywać i myśleć za innych – choć niestety nawet najskuteczniejsze działanie w tym zakresie, może zakończyć się niepowodzeniem. W końcu nie jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich zdarzeń... 

Tagi: Duperele