Pogoda
21.02.2017 09:43

Kierowca celowo próbował zepchnąć rowerzystę na pobocze

Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym są piesi, rowerzyści i motocykliści. W razie wypadku z ich udziałem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że doznają oni poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Kierowca celowo próbował zepchnąć rowerzystę na pobocze
foto: kadr z wideo

Tym bardziej dziwić może zachowanie kierowcy Forda Focusa, który na drodze nr 211 celowo usiłował zepchnąć rowerzystę na pobocze. Osoba poruszająca się samochodem wyprodukowanym przez amerykańskiego producenta zwolniła i zrównała się z rowerzystą, a następnie odbiła kierownicą w prawo, niemalże trącając go lusterkiem. Spowodowała tym samym spore zagrożenie w ruchu drogowym.

Ponadto prowadzący auto osobowe zignorował przepisy kodeksu drogowego, a konkretniej artykuł 24., punkt 2.:

"

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.   "

Film zarejestrowany kamerą pokładową jednoznacznie rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy zachowana została odpowiednia odległość:

Warto również zwrócić uwagę na ubiór oraz zachowanie samego rowerzysty – grzecznie jechał przy samej prawej krawędzi, dodatkowo był wyposażony w odblaski oraz miał włączone czerwone, migające światełko. Nie sposób było go nie zauważyć. Gdyby każdy kreujący jednośladem napędzanym siłą własnych mięśni dysponował takim „osprzętem”, na polskich drogach byłoby znacznie bezpieczniej.

O licznych niebezpieczeństwach czyhających kierowców w kraju nad Wisłą świadczą liczne filmy, najczęściej nagrywane kamerami pokładowymi. Na nich zobaczymy prowadzącego Opla Astry, który zatrzymał się na środku 3-pasmowej drogi, bo przegapił zjazd. Kolejnym niechlubnym bohaterem była osoba przewożąca alkohol, która przekroczyła dopuszczalną masę całkowitą o 230%. „Kropką nad i” są motocykliści celowo hamujący przed prawidłowo poruszającym się samochodem.

Tagi: Duperele