Kierowcy w Polsce będą inwigilowani?

09.02.2017 11:08
Kierowcy w Polsce będą inwigilowani? Fot. materiały prasowe

Ministerstwo Finansów przygotowało poprawkę, dzięki której GDDKiA mogłaby gromadzić szereg danych o kierowcach i pasażerach – poinformowała fundacja „Panoptykon”.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad miałaby udostępnić (za pomocą środków komunikacji elektronicznej z pominięciem składania pisemnych wniosków) na żądanie służb zajmujących się ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego zdjęcia auta, wizerunek kierowcy oraz informacje o trasie jego podróży.

Dramaturgii dodaje fakt, że wyłącznie wybrane dane – uznane za zbędne – miałyby być usuwane co 12 miesięcy. Eksperci twierdzą, że taki niejednoznaczny zapis w praktyce pozwalałby na przechowywanie informacji o kierowcach w nieskończoność.

To wszystko w teorii mogłoby dać odpowiednim służbom bardzo szerokie pole do wszelkiego rodzaju nadużyć, umożliwiając łatwy dostęp do danych dotyczących praktycznie każdego kierowcy poruszającego się po drogach krajowych i autostradach.

Co ciekawe, już od paru lat służby próbują uzyskiwać dostęp do danych gromadzonych przez system viaToll, co obecnie nie jest proste – nieodzownym elementem jest dość skomplikowana procedura. Gdyby została uproszczona, można byłoby spodziewać się znacznie większej liczby zapytań.

Takie rozwiązanie potencjalnie mogłoby nie spodobać się sporej części obywateli. Przy czym nie brakuje osób twierdzących, że jeśli nie mamy nic do ukrycia, to nie mamy czego się obawiać. Niektórzy internauci zwracają także uwagę na to, jak wiele danych sami dobrowolnie udostępniamy za pośrednictwem sieci.

O zagrożeniach związanych z ewentualną możliwością wprowadzenia poprawki wspomniała Małgorzata Szumańska z fundacji „Panoptykon”:

Nie kwestionujemy zasadności dostępu służb do danych o przemieszczaniu się konkretnych samochodów osobowych. Jednak powinno się to odbywać jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Tymczasem poprawka umożliwia sprawdzanie, którędy przemieszcza się dowolny samochód (o ile jeździ po drogach krajowych i autostradach) bez jakiejkolwiek kontroli i w bliżej niesprecyzowanym celu.

A Wy co sądzicie o tym pomyśle?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.