Kieszonkowe ZX Spectrum do gier

Michał Tomaszkiewicz
17.02.2016 16:43
Kieszonkowe ZX Spectrum do gier Fot. materiały prasowe

Za 100 funtów miłośnicy gier retro mogą nabyć konsolę przenośną Sinclair ZX Spectrum Vega+ z 1000 licencjonowanych gier zapisanych w pamięci.

Urządzenie współtworzone jest przez Sir Clive’a Sinclaira, ojca ośmiobitowych komputerów serii ZX. Jak zapewnia producent, konsolka jest zgodna ze wszystkimi powstałymi wersjami komputerów domowych z lat 80-tych XX wieku.

Kampania na indiegogo.com przyniosła widowiskowy sukces – kwotę 100 000 funtów zebrano już w pierwszych dniach zaplanowanej na miesiąc akcji.

Sinclair ZX Spectrum Vega+

Sinclair ZX Spectrum Vega+ to rozwinięcie konstrukcji pokazanej przez Sinclaira jeszcze w 2014 roku. Od pierwowzoru różni się przede wszystkim dodaniem ekranu, dzięki czemu możliwe stało się granie bez konieczności podłączania do telewizora. Opcja wykorzystania zewnętrznego ekranu jest oczywiście cały czas dostępna.

Sinclair nie podaje zbyt wielu informacji na temat podzespołów użytych do stworzenia konsolki. Na wizualizacjach widać, że ZX Spectrum Vega+ ma wyjście audio, slot na karty pamięci micro-SD, gniazdo ładowania i wyjście sygnału TV.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Nie podano niestety nawet przybliżonego czasu pracy na baterii. Miłośnicy komputerów ZX Spectrum proszą Sinclaira o możliwość dołączania do konsolki klawiatury i udostępnienie wyjścia HDMI. Sukces kampanii daje nadzieję na przekonanie twórców do dodania tych opcji.

Nie podano do wiadomości listy 1000 gier dostarczanych razem z konsolką Sinclair ZX Spectrum Vega+. Wiadomo za to, że gadżet powinien bez problemów uruchomić każdy z 14 000 tytułów napisanych dla ośmiobitowych komputerów ZX. Obsługiwane są formaty .tap, .z80 oraz .szx.

Twórcy mają działający prototyp, zdobyte fundusze posłużą do uruchomienia produkcji seryjnej urządzenia. Dostawy przewidywane są na wrzesień 2016 roku. Ciekawe jaka będzie jego cena.

W co pogralibyście na starym dobrym ZX Spectrum?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.