Pogoda
04.06.2020 13:20

Kilku internetowych klaunów zaczęło #GeorgeFloydChallenge, parodiujące śmierć niewinnego mężczyzny

Ludzkość była błędem. W serwisach społecznościowych pojawiły się zdjęcia opatrzone podpisem #GeorgeFloydChallenge, na których pozujący ludzie trzymają kolana na szyjach swoich znajomych, nawiązując do okoliczności śmierci George'a Floyda. 

Mural George'a Floyda w Berlinie
foto: AA/ABACA/Abaca/East News

W historii internetu było wiele challenge'y, różnego rodzaju mniej lub bardziej głupich wyzwań polegających na jedzeniu łyżki cynamonu, czy robieniu sobie selfie po seksie. Większość z nich była po prostu nieszkodliwymi głupotkami, którymi zajmowały się dzieciaki i nastolatkowie z powodu zbyt dużej ilości wolnego czasu.

Najobrzydliwszy challenge w historii internetu - #GeorgeFloydChallenge

Do tego nawet nie wszystkie były "głupotkami" - Ice Bucket Challenge związany z rozpowszechnianiem wiedzy na temat stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), pozwolił na zebranie setek milionów dolarów, które zostały przeznaczone na badanie schorzenia i pomoc dla osób chorych. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o najnowszym "challenge'u", który pojawił się w mediach społecznościowych. 

Warszawa. Na pomniku Kościuszki umieszczono napis "Black Lives Matter". Zainspirowali się Amerykanami?
Warszawa. Na pomniku Kościuszki umieszczono napis "Black Lives Matter". Zainspirowali się Amerykanami?
Przeczytaj także Warszawa. Na pomniku Kościuszki umieszczono napis "Black Lives Matter". Zainspirowali się Amerykanami?

Na Twitterze, Facebooku i innych socialach pojawiły się posty z podpisem #GeorgeFloydChallenge. Te przedstawiają osoby, które trzymają kolano na szyi swojego znajomego, nawiązując do incydentu z udziałem policji i George'a Floyda, w wyniku którego mężczyzna zmarł. Cała sytuacja została nagrana przez przechodniów, a wideo zszokowało świat. Umierający Floyd, przygnieciony przez białego policjanta i krzyczący "nie mogę oddychać", stał się symbolem walki przeciwko policyjnej brutalności i rasizmowi wobec osób czarnoskórych.  

Jego śmierć wywołała ogólnoświatową dyskusję na temat równouprawnienia, rasizmu i policyjnej brutalności. Spowodowała także protesty i zamieszki na terenie całych Stanów Zjednoczonych oraz innych miast na świecie. Nie potrafimy wyrazić słowami jak bardzo obrzydliwe, krzywdzące, kompletnie niemoralne i zwyczajnie idiotyczne jest przekształcanie tej sytuacji w "challenge", parodiujący śmierć niewinnej osoby. 

Patrząc na zdjęcia z "challenge'u", w większości biorą w nim udział osoby młode (i białe). Mamy szczerą nadzieję, że szybko zrozumieją, jak bardzo idiotyczne, nieodpowiedzialne, szkodliwe i kompletnie błędne jest ich zachowanie. 

Tadeusz Kościuszko
Tadeusz Kościuszko
Przeczytaj także Podczas protestów w USA zniszczono pomnik Tadeusza Kościuszki. Czy bohater miałby to za złe protestującym?