Pogoda
26.02.2020 11:13

Odszedł szef Disneya. Kim jest jego następca i co dalej z Marvelem oraz Star Wars?

Bob Iger niespodziewanie i nagle postanowił zrezygnować z funkcji prezesa Disneya. Na tej pozycji zastąpi go Bob Chapek, który pracował dla firmy od ponad 27 lat.

Odszedł szef Disneya. Kim jest jego następca i co dalej z Marvelem oraz Star Wars?
foto: NICK AGRO/AFP/East News

Jak podaje portal Variety, Bob Chapek oficjalnie (i niespodziewanie) przejął władzę we wtorek 25 lutego 2020 roku, kiedy to z pozycji prezesa Disneya zrezygnował Bob Iger. Były szef Imperium Myszki Miki pozostanie jednak w firmie na pozycji członka zarządu, skąd będzie zarządzał kreatywną działalnością całego Disneya. 

Bob Iger zrezygnował z pozycji prezesa Disneya

I chociaż Chapek spędził w firmie ponad 27 lat, to wciąż jest jednym z mniej znanych włodarzy Disneya wśród elity Hollywood. Jak podaje wspomniany portal, mężczyzna jest opisywany jako "człowiek firmy", który potrafi się dostosować do wszystkich okoliczności losu i buduje bardzo dobrze funkcjonujące drużyny. Jego wybór nie powinien być dziwny - w końcu Chapek ma mnóstwo doświadczenia w różnych oddziałach firmy. 

Bob Iger i Tom Holland
Bob Iger i Tom Holland
Przeczytaj także Szef Disneya: "Tom Holland wisi mi piwo za uratowanie Spider-Mana"

W trakcie swojej kariery, Chapek funkcjonował jako szef parków Disneya, a także ich sieci hoteli i resortów. Pracował również w dystrybucji, której w końcu został szefem.

Jak Iger tłumaczył swoją decyzję? Firma opublikowała oficjalne oświadczenie:

"

Dzięki dobremu startowi naszych nowych produktów kierowanych bezpośrednio do konsumentów i dobrej integracji studia 21st Century Fox, wierzę, że nadszedł czas, by zacząć zmianę prezesa. Mam ogromną nadzieję wobec Boba i nie mogę się doczekać naszej współpracy na przestrzeni następnych 22 miesięcy, kiedy będzie szykował się do swojej nowej roli. Ja natomiast skupię się na kreatywnej działalności naszej firmy. "

Biorąc pod uwagę fakt, że Iger pozostaje w firmie jako osoba zarządzająca kreatywną częścią Disneya, to raczej nie powinniśmy się spodziewać dużych zmian w ich filmowej polityce. Kevin Feige nadal będzie miał wolną rękę w tworzeniu Marvel Cinematic Universe, a sytuacja Lucasfilm i "Gwiezdnych wojen" wciąż pozostanie niewyjaśniona. 

Hawkeye
Hawkeye
Przeczytaj także Znamy daty premier nowych seriali Marvela. Kiedy zadebiutują?

Boicie się o przyszłość Marvela i Star Wars?

Tagi: Disney