Pogoda
19.03.2020 14:45

Kina w Chinach zostaną otwarte jeszcze w tym miesiącu? Pełen nadziei raport na to wskazuje

Nowy raport, niczym światełko w tunelu, zwiastuje, że chińskie kina zostaną otwarte jeszcze w marcu. Jak branża filmowa będzie stawać na nogi? Opracowano konkretny plan.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Pandemia koronawirusa stale rozwija się w Europie i Ameryce Północnej, zwalniając jednocześnie w Chinach, gdzie wszystko się zaczęło. Wygląda na to, że spadek ilości zachorowań obudził nadzieje chińskich dystrybutorów, który uznali, że czas najwyższy postawić na nogi przemysł filmowy. Jak donosi magazyn Deadline, opracowano konkretny plan, a kina w Chinach będą powracały do normalności etapami. Co to oznacza?

Kina w Chinach zostaną otwarte jeszcze w marcu?

Wszystkie kina w Chinach zostały zamknięte pod koniec stycznia, gdy epidemia koronawirusa zaczęła zbierać coraz większe żniwo. Był to doprawdy niefortunny moment dla światowego box-office'u - świętowano wówczas nadejście nowego roku według kalendarza księżycowego i to właśni w tym okresie kina odnotowywały zawsze najwyższe wpływy. Szacuje się, że na zamknięciu chińskich kin przemysł filmowy stracił dotąd aż 2 miliardy dolarów. Sytuacja ma jednak już wkrótce ulec zmianie.

Przyjaciele
Przyjaciele
Przeczytaj także Premiera specjalnego odcinka "Przyjaciół" została przesunięta. Powodem jest koronawirus

China Film Group - tamtejszy instytut zajmujący się nadzorowaniem krajowej dystrybucji kinowej - wraca powoli do pracy. Oznacza to, że chińska scena filmowa zaczyna stawać na nogi po tygodniach kwarantanny. Według doniesień, powrót do normalnej pracy chińskich sieci kinowych zaplanowano na 3 etapy. Pierwszy z nich nastąpi już w tym miesiącu.

Katastrofalne straty branży rozrywkowej przez koronawirusa. Nadchodzą masowe zwolnienia
Katastrofalne straty branży rozrywkowej przez koronawirusa. Nadchodzą masowe zwolnienia
Przeczytaj także Katastrofalne straty branży rozrywkowej przez koronawirusa. Nadchodzą masowe zwolnienia

Najpierw dystrybutorzy wprowadzą do kin dobrze znane i popularne produkcje, na punkcie których widzowie szaleli przez ostatnie lata. Pierwszym rzutem mają być rodzime filmy, takie jak "Wędrująca Ziemia", "Zhuo Yao Ji" i "Zhan Lang 2". Następnie na ekranach zawitają amerykańskie superprodukcje, jak dwie ostatnie odsłony "Avengers", "Incepcja" i "Interstellar". Tak ma wyglądać pierwsza faza, która ma zakończyć się jeszcze w marcu. Co istotne, wszelkie wpływy do kas mają wówczas pozostawać w kinach. 

Kino
Kino
Przeczytaj także Czy koronawirus zabije kino? Jak epidemia COVID-19 zmieni sposób oglądania filmów?

W fazie drugiej do kin trafią filmy, które nie zdążyły zadebiutować w Chinach z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Będą to między innymi "Jojo Rabbit", "1917", "Doktor Dolittle", "Ford v. Ferrari", "Bad Boys for Life" i "Sonic. Szybki jak błyskawica". Nie zabraknie też produkcji z chińskiej sceny filmowej. Ten etap ma przypaść na drugą połowę kwietnia.

Foto: materiały prasowe Universal Studios
Foto: materiały prasowe Universal Studios
Przeczytaj także Koronawirus będzie kosztował Hollywood aż 20 miliardów dolarów? Oto prognozy ekspertów

Fazą trzecią miałby być "powrót do normalności", czyli wyświetlanie aktualnych produkcji, zgodnie z harmonogramem premier oraz nadrabianie zaległości w postaci filmów, których debiuty zostały przesunięte. Eksperci wyrażają nadzieję, że nastąpi to w okolicach maja lub czerwca. O tym, jak sytuacja rozwijać się będzie w Europie i USA wiemy obecnie niewiele, ponieważ te kontynenty są jeszcze w szczytowej fazie walki z koronawirusem. 

Bezprecedensowy ruch wytwórni filmowej. 3 aktualne hity kinowe do zobaczenia również na VOD
Bezprecedensowy ruch wytwórni filmowej. 3 aktualne hity kinowe do zobaczenia również na VOD
Przeczytaj także Bezprecedensowy ruch wytwórni filmowej. 3 aktualne hity kinowe do zobaczenia również na VOD

Magazyn Deadline podzielił się również wynikami badania przeprowadzonego przez firmę Maoyan. Celem badania było sprawdzenie, z jaką prędkością kina znów zaczną zarabiać. Jak się okazało, sytuacja prezentuje się dość optymistycznie. Aż 68% respondentów wskazało wyjście do kina swoją rozrywką pierwszego wyboru po zniesieniu kwarantanny. 30% osób wskazało, że wizyta w kinowej sali będzie pierwszą rzeczą, którą zrobią, gdy tylko wyjdą z domów. 

Zobacz też: Kino w czasach koronawirusa. Aplikacja Netflix Party symuluje seans na sali kinowej 

Tagi: Newsy Film News