Pogoda
17.06.2019 09:02

Klasyczny samochód Jamesa Bonda trafi na aukcję. Ile będzie kosztował? Co najmniej 4 miliony dolarów

Aston Martin DB5, którym Sean Connery jeździł w "Goldfingerze" i "Thunderballu" trafi na sprzedaż. Chociaż cena auta nie jest ustalona z góry, to szacuje się, że pojazd może kosztować nawet 6 milionów dolarów.

Klasyczny samochód Jamesa Bonda trafi na aukcję. Ile będzie kosztował? Co najmniej 4 miliony dolarów
foto: PHOTOSHOT/REPORTER/East News

Jeden z trzech modeli Astona Martina DB5, które "przeżyły" do czasów współczesnych niedługo trafi na aukcję. Nie jest to jednak zwykły egzemplarz - omawianym automobilem jeździł sam James Bond. W związku z tym, samochód zawiera wiele różnych ciekawych modyfikacji - wśród nich znajdują się działka ukryte w drzwiach, przycisk usunięcia pasażera, obrotowa tablica rejestracyjna, a także elementy służące do przebijania opon samochodów obok.

Samochód Jamesa Bonda trafi na sprzedaż

Wspomniany Aston Martin DB5 trafi do sprzedaży na aukcji w Monterey w sierpniu 2019 roku. Reprezentant domu aukcyjnego RM Sothesby o imieniu Barney Ruprecht zachęcił do kupna auta w wywiadzie z USA Today twierdząc, że jest to jeden z najważniejszych samochodów w historii popkultury:

"

Żaden inny samochód w historii nie zagrał ważniejszej roli w filmie, ale też całej popkulturze. "

Okazuje się również, że sprzedawany Aston Martin ma też bogatą historię już w czasach po przygodach z Jamesem Bondem - samochód pierwotnie sprzedano w 1969 roku prywatnemu kolekcjonerowi, jednak niedługo później trafił do The Smokey Mountain Car Museum w Tennessee, gdzie był wystawiany przez 35 lat. Sprzedano go w 2006 roku, a w 2012 przeszedł pełną renowację (co oznacza, że wszystkie gadżety z filmów o Bondzie działają bez zarzutu).

Daniel Craig
Daniel Craig
Przeczytaj także Zawieszono zdjęcia do "Bonda 25". Daniel Craig trafił do szpitala w wyniku kontuzji

Dany egzemplarz nigdy nie był na planie filmu, ale towarzyszył aktorom na zdjęciach promocyjnych i innych wydarzeniach związanych z produkcją. Łącznie powstały 4 modele DB5 z tymi specyfikacjami - jeden z nich został skradziony w 1997 roku, natomiast kolejny jest w prywatnym muzeum w Ohio. A tak Aston Martin DB5 prezentował się w samych filmach:

Zanim DB5 trafi na sprzedaż, dom aukcyjny pokaże "Najbardziej znany samochód na świecie" w kilkunastu miejscach na terenie USA. Niestety, na razie nie podano dat, ani lokalizacji owych pokazów. Jeśli jednak akurat w sierpniu 2019 roku nie będziecie mogli się pojawić w domu aukcyjnym w Monterey, to nic straconego - Aston Martin zapowiedział w 2018 roku serię replik DB5 używanej przez Bonda. Egzemplarz takiego auta kosztuje około 3,5 miliona dolarów, ale niestety repliki nie zostaną dopuszczone do ruchu ulicznego, a do klientów zostaną dostarczone dopiero w 2020 roku.

Który samochody Bonda lubicie bardziej?

Tagi: News James Bond