Pogoda
24.09.2018 13:43

„Kler” na ulotkach pod kościołem: Żądamy odwołania ministra kultury, który wspiera i promuje film

Piotr Gliński po raz kolejny znalazł się na celowniku z powodu dofinansowania filmu „Kler” przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tym razem o skandalu i promowaniu filmu Smarzowskiego przez ministra kultury informują ulotki rozrzucone pod jednym z warszawskich kościołów.

Kler film Wojciecha Smarzowskiego
foto: Bartosz Mrozowski/KLER

Jak było do przewidzenia, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego stał się solą w oku niektórych środowisk związanych z Kościołem katolickim. Pierwszy głośny odzew w sprawie filmu pojawił się ze strony ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który na swoim Facebooku m.in. karcił Piotra Glińskiego za to, że dofinansował „Kler” z pieniędzy polskich katolików. Minister kultury wyparł się jakichkolwiek związków z filmem Wojciecha Smarzowskiego, pisząc jasno i wyraźnie, że nie dał ani grosza na ten cel. Jednak niezależnie od tłumaczeń Piotra Glińskiego, niesmak pozostał. Dlatego grupa przeświadczonych o konszachtach Glińskiego z obrazoburczym reżyserem wiernych Kościoła katolickiego postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec filmu „Kler” i (ich zdaniem) wspierającego go ministra.

>>> PRZECZYTAJ TEŻ: Kurski skomentował słowa i film Smarzowskiego: „szmira” i „tandetna prowokacja” <<<

„Protestujemy przeciwko używaniu publicznych pieniędzy do ataku na kościół!!”

Ulotki bojkotujące film „Kler” i nawołujące do odwołania Piotra Glińskiego ze stanowiska ministra kultury rozrzucono w niedzielę 23 września 2018 przed kościołem na warszawskim placu Trzech Krzyży. Ich treść zaprezentował na Twitterze redaktor naczelny portalu Bankier.pl, Przemek Barankiewicz:

Jak widać, twórcy ulotek silnie zainspirowali się słowami ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i są głusi na tłumaczenia ministra, że nie miał z filmem „Kler” nic wspólnego. Kościół św. Aleksandra, jak i Archidiecezja Warszawska, zapewniają z kolei, że nie mają nic wspólnego z ulotkami. 

Jak podaje portal gazeta.pl, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej skomentował sprawę słowami:

"

Absolutnie nie była to żadna inicjatywa parafialna. "

>>> ZOBACZ TEŻ: „Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w Ostrołęce? Mieszkańcy są oburzeni <<<

„Kler” podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył 3 statuetki: nagrodę publiczności, nagrodę za scenografię oraz nagrodę specjalną za poruszenie istotnego społecznie tematu. Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler