„Kler” na ulotkach pod kościołem: Żądamy odwołania ministra kultury, który wspiera i promuje film

Natalia Hluzow
24.09.2018 13:43
„Kler” na ulotkach pod kościołem: Żądamy odwołania ministra kultury, który wspiera i promuje film Fot. Bartosz Mrozowski/KLER

Piotr Gliński po raz kolejny znalazł się na celowniku z powodu dofinansowania filmu „Kler” przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tym razem o skandalu i promowaniu filmu Smarzowskiego przez ministra kultury informują ulotki rozrzucone pod jednym z warszawskich kościołów.

Jak było do przewidzenia, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego stał się solą w oku niektórych środowisk związanych z Kościołem katolickim. Pierwszy głośny odzew w sprawie filmu pojawił się ze strony ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który na swoim Facebooku m.in. karcił Piotra Glińskiego za to, że dofinansował „Kler” z pieniędzy polskich katolików. Minister kultury wyparł się jakichkolwiek związków z filmem Wojciecha Smarzowskiego, pisząc jasno i wyraźnie, że nie dał ani grosza na ten cel. Jednak niezależnie od tłumaczeń Piotra Glińskiego, niesmak pozostał. Dlatego grupa przeświadczonych o konszachtach Glińskiego z obrazoburczym reżyserem wiernych Kościoła katolickiego postanowiła wyrazić swój sprzeciw wobec filmu „Kler” i (ich zdaniem) wspierającego go ministra.

>>> PRZECZYTAJ TEŻ: Kurski skomentował słowa i film Smarzowskiego: „szmira” i „tandetna prowokacja” <<<

„Protestujemy przeciwko używaniu publicznych pieniędzy do ataku na kościół!!”

Ulotki bojkotujące film „Kler” i nawołujące do odwołania Piotra Glińskiego ze stanowiska ministra kultury rozrzucono w niedzielę 23 września 2018 przed kościołem na warszawskim placu Trzech Krzyży. Ich treść zaprezentował na Twitterze redaktor naczelny portalu Bankier.pl, Przemek Barankiewicz:

Jak widać, twórcy ulotek silnie zainspirowali się słowami ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i są głusi na tłumaczenia ministra, że nie miał z filmem „Kler” nic wspólnego. Kościół św. Aleksandra, jak i Archidiecezja Warszawska, zapewniają z kolei, że nie mają nic wspólnego z ulotkami. 

Jak podaje portal gazeta.pl, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej skomentował sprawę słowami:

Absolutnie nie była to żadna inicjatywa parafialna.

>>> ZOBACZ TEŻ: „Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w Ostrołęce? Mieszkańcy są oburzeni <<<

„Kler” podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył 3 statuetki: nagrodę publiczności, nagrodę za scenografię oraz nagrodę specjalną za poruszenie istotnego społecznie tematu. Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.