Kleropol – polskie Monopoly z kartami na podstawie prawdziwych afer

Michał Tomaszkiewicz
14.06.2019 15:34
Kleropol – polskie Monopoly z kartami na podstawie prawdziwych afer Fot. materiały prasowe

Ta gra jest tak kontrowersyjna, że musiano wydać ją w Czechach. Kleropol to konwencja gry Monopoly w krzywym zwierciadle. Gracz wciela się w postać księdza, który ma „inwestować i zbijać kasę”. Gra wykorzystuje prawdziwe wydarzenia z życia polskiego Kościoła.

Monopoly oficjalnie doczekało się wielu różnych wersji. Grać można było jako postaci z serialu „Przyjaciele”, planszówka pozwalała rozegrać partyjkę w Fortnite, a w specjalnej wersji dla Millenialsów nie można było kupować nieruchomości, gdyż „i tak młodych na to nie stać”.

Takiej przeróbki, jaką wymyślili autorzy Kleropolu, oficjalnie byśmy raczej nie zobaczyli. Niezależni twórcy postanowili pokazać za pomocą gry afery i skandale powiązane z polskimi duchownymi.

Przeczytaj także
Przeczytaj także

Podobne podejście do tworzenia gry mieli autorzy karcianki Antyszczepionkowcy.biz. Podczas rozgrywki można poznać mechanizmy rządzące przeciwnikami szczepień oraz poznać oferowane za duże pieniądze wynalazki, które mają pomów w utrzymaniu zdrowia, a tak naprawdę nie robią niczego.

kleropol_02 Fot. foto: materiały prasowe

Kleropol – polskie Monopoly, w które gra się duchownymi

Ogólne zasady, jakie obowiązuję w Kleropolu, są bardzo zbliżone do znanych z Monopoly. Jest jednak kilka znaczących różnic.

INWESTUJESZ I ZBIJASZ KASĘ – kupując nieruchomości np. kompleks wieżowców „Vatican Towers” lub hotel „Święte Oficjum”. 3 nieruchomości dostajesz za darmo – dlatego, że należysz do kleru.

kleropol_01

Zamiast do więzienia, gracz może zostać zesłany do Parafii Wygwizdów. Od opłat dla innych graczy można się wymigać, pokazując kalambury. Każde przejście przez pole Startu owocuje zaś koniecznością wzięcia udziału w hazardowej ruletce.

Twórcy gry podkreślają, że gra nie obraża uczuć religijnych i pokazuje rzeczywiste wydarzenia., opisywane w dołączonej do planszówki broszurze. Została ona udostępniona na stronie gry.

Planszówka Kleropol oferowana jest w przedsprzedaży w cenie 88,90 zł. Ile wynosić będzie cena regularna, obowiązująca po 24 czerwca 2019, jeszcze nie podano.

Kleropol to nie jedyna tworzona w Polsce gra o duchownych – na komputerach PC zagrać można będzie w Symulator księdza.

Zobacz także: Symulator Księdza – „Kler” to przy nim pikuś 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.