Pogoda
14.06.2017 10:20

Klienci uciekają przed abonamentem RTV z płatnych telewizji

Exodus już się zaczął – użytkownicy płatnych kablówek i platform satelitarnych rozpoczęli masowe rezygnowanie z usług. Klienci są zdania, że to się opłaci nawet wtedy, gdy trzeba będzie opłacić karę za przedterminowe zakończenie umowy.

Klienci uciekają przed abonamentem RTV z płatnych telewizji
foto: espensorvik, CC BY 2.0

„Proces rozwiązywania umów już się rozpoczął” – takie zdanie znalazło się w drugim już liście skierowanym do Unii Europejskiej przez płatnych operatorów telewizyjnych. Klienci nie chcą, żeby ich dane zostały przekazane Poczcie Polskiej, odpowiedzialnej za zbieranie opłat za abonament RTV.

Zapis o takim obowiązku znalazł się w projekcie nowej ustawy o opłatach radiowo-telewizyjnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się przyjąć domniemanie, że jeśli ktoś płaci za dostęp do kanałów telewizyjnych, to musi je mieć na czym oglądać i powinien płacić abonament.

Operatorzy kablowi i platformy satelitarne zostały obłożone obowiązkiem przekazania do PP danych osobowych wszystkich swoich klientów – na tej podstawie poczta rozpoczęłaby ściąganie abonamentu od osób, które do tej pory nie wywiązywały się tego obowiązku mimo posiadania telewizora lub odbiornika radiowego.

Miesięczna opłata za TV wynosi 22,70 zł – zebrane pieniądze trafiają przede wszystkim do TVP. Klienci płatnych telewizji buntują się – nie chcą płacić państwowej daniny. Wyjściem dla nich jest zrezygnowane z usług płatnych operatorów, zanim zacznie obowiązywać nowa ustawa (nie została jeszcze uchwalona przez Sejm) – według szacunków, na taki krok może się zdecydować nawet 1,5 mln klientów.

Klienci wyliczają, że mniejszym obciążeniem finansowym będzie zapłacenie kary za zerwanie umowy, niż płacenie abonamentu RTV wraz z ewentualnym wyrównaniem za okres, w którym opłaty nie były uiszczane.

To oznacza widmo poważnego uszczuplenia przychodów płatnych telewizji – operatorzy starają się więc wykazać, że przygotowane przez rząd prawo jest niezgodne z konstytucją i europejskimi przepisami - najnowsze pismo w tej sprawie można znaleźć tutaj.

Wśród pomysłów na uszczelnienie opłat abonamentowych pojawiła się między innymi propozycja objęcia abonamentem RTV także dostępu do internetu – korzystając z sieci można przecież oglądać wideo.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV