Klienci uciekają przed abonamentem RTV z płatnych telewizji

Michał Tomaszkiewicz
14.06.2017 10:20
Klienci uciekają przed abonamentem RTV z płatnych telewizji Fot. espensorvik, CC BY 2.0

Exodus już się zaczął – użytkownicy płatnych kablówek i platform satelitarnych rozpoczęli masowe rezygnowanie z usług. Klienci są zdania, że to się opłaci nawet wtedy, gdy trzeba będzie opłacić karę za przedterminowe zakończenie umowy.

„Proces rozwiązywania umów już się rozpoczął” – takie zdanie znalazło się w drugim już liście skierowanym do Unii Europejskiej przez płatnych operatorów telewizyjnych. Klienci nie chcą, żeby ich dane zostały przekazane Poczcie Polskiej, odpowiedzialnej za zbieranie opłat za abonament RTV.

Zapis o takim obowiązku znalazł się w projekcie nowej ustawy o opłatach radiowo-telewizyjnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się przyjąć domniemanie, że jeśli ktoś płaci za dostęp do kanałów telewizyjnych, to musi je mieć na czym oglądać i powinien płacić abonament.

Operatorzy kablowi i platformy satelitarne zostały obłożone obowiązkiem przekazania do PP danych osobowych wszystkich swoich klientów – na tej podstawie poczta rozpoczęłaby ściąganie abonamentu od osób, które do tej pory nie wywiązywały się tego obowiązku mimo posiadania telewizora lub odbiornika radiowego.

Miesięczna opłata za TV wynosi 22,70 zł – zebrane pieniądze trafiają przede wszystkim do TVP. Klienci płatnych telewizji buntują się – nie chcą płacić państwowej daniny. Wyjściem dla nich jest zrezygnowane z usług płatnych operatorów, zanim zacznie obowiązywać nowa ustawa (nie została jeszcze uchwalona przez Sejm) – według szacunków, na taki krok może się zdecydować nawet 1,5 mln klientów.

Klienci wyliczają, że mniejszym obciążeniem finansowym będzie zapłacenie kary za zerwanie umowy, niż płacenie abonamentu RTV wraz z ewentualnym wyrównaniem za okres, w którym opłaty nie były uiszczane.

To oznacza widmo poważnego uszczuplenia przychodów płatnych telewizji – operatorzy starają się więc wykazać, że przygotowane przez rząd prawo jest niezgodne z konstytucją i europejskimi przepisami - najnowsze pismo w tej sprawie można znaleźć tutaj.

Wśród pomysłów na uszczelnienie opłat abonamentowych pojawiła się między innymi propozycja objęcia abonamentem RTV także dostępu do internetu – korzystając z sieci można przecież oglądać wideo.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.