Klocek Lego obchodził 60. urodziny [CIEKAWOSTKI]

Maciej Koprowicz
29.01.2018 15:14
Klocek Lego obchodził 60. urodziny [CIEKAWOSTKI] Fot. FR170720 AP/AP/EAST NEWS

28 stycznia 1958 roku opatentowano klasyczną formę klocka Lego. Dla firmy z duńskiego Billund to był początek podboju świata zabawek – oraz serc dzieci i dorosłych.

Klocki Lego to, obok lalki Barbie, z pewnością najsłynniejsza zabawka w historii kultury popularnej. Małe plastikowe ludziki i ich świat inspirują małych i dużych do zabawy już od sześciu dekad, choć w rzeczywistości ich historia jest jeszcze dłuższa.

Firma zabawkarska Olego Kirka Christiansena powstała w 1932 roku w Billund w Danii. Dwa lata później przyjęła nazwę Lego, co jest skrótem od duńskich słów „leg godt”, czyli „baw się dobrze”. Początkowo jej zabawki były drewniane. Dopiero w 1947 roku zaczęto je wyrabiać z tworzywa sztucznego. Dwa lata później w ofercie Lego znalazły się klocki, które można było ze sobą łączyć. Swój klasyczny kształt zabawka zyskała ostatecznie 28 stycznia 1958 roku – wtedy to opatentowano podstawowy klocek Lego i sposób łączenia klocków.

Reszta jest historią. Pojawiły się Lego-ludziki, serie tematyczne, wreszcie serie licencyjne, z bohaterami słynnych filmów i kreskówek. Nie zmieniło się jedno – pasja, z jaką mali i duzi bawią się kultowymi klockami.

Z okazji 60. urodzin klocka Lego prezentujemy Wam zaskakujące ciekawostki na temat tej słynnej zabawki rodem z Danii. Sprawdźcie, jaki zestaw klocków był największy w historii, kiedy pojawiła się słynna żółta buźka Lego i czy można Was nazwać afolami.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.