Kokaina wartości 3 mld zł wykryta w zamrożonej pulpie ananasowej w Gdyni. Policjanci myślą, że jest jej więcej [WIDEO]

09.06.2020 17:26
pulpa ananasowa z kokainą|undefined Fot. materiały prasowe policji

3,2 tony substancji zawierającej kokainę o wartości rynkowej 3 mld złotych wykryto w Gdyni dzięki współpracy CBŚP, Straży Granicznej i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Narkotyki były ukryte w zamrożonej pulpie ananasowej.

Handlarze narkotykami wymyślają coraz to nowe sposoby przemycania towaru poza granice południowoamerykańskich krajów, gdzie jest wytwarzana. Oklepaną taktyką, często pokazywaną na filmach, jest połykanie woreczków z narkotykami przez kurierów.

Kartele potrafią jednak nieźle zaskoczyć: głośno było między innymi o przerzucaniu towaru za pomocą specjalnie skonstruowanej łodzi podwodnej, w procederze wykorzystywane są także coraz częściej drony.

Przeczytaj także

W Gdyni natrafiono na sprawę, która wydaje się być bardzo nietypowa: służby przechwyciły w magazynie beczki z zamrożoną pulpą ananasową, która oprócz owoców miała jeden dodatkowy składnik: kokainę.

Kokaina za 3 mld zł odkryta w Gdyni. Była ukryta w pulpie ananasowej.

Wykryciem przemytu pochwaliła się policja:

Śledczy z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i Morskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów mające zawierać zamrożoną pulpę ananasową. Towar na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku, najpierw drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Odkrycia dokonano stosując „niestandardowe metody badawcze”:

Funkcjonariusze MOSG i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Zdecydowano o zatrzymaniu towaru i powołaniu biegłego z zakresu chemii, który w swojej opinii wskazał, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy. Można z tego przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 mln zł. Gdyby towar trafił do obrotu jego wartość na rynku detalicznym byłaby dziesięciokrotnie większa i wynosiłaby wówczas ponad 3 miliardy złotych. Z uwagi na sposób maskowania narkotyku w zamrożonej pulpie ananasowej, badania chemiczne przeprowadzono z wykorzystaniem niestandardowych metod badawczych.

kokaina_pulpa_02 Fot. foto: materiały prasowe policji

Policja zatrzymała w związku ze sprawą trzech mieszkańców województwa pomorskiego, stawiając im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Funkcjonariusze dodali przy tym, że sprawa ma charakter rozwojowy i spodziewają się kolejnych przejęć narkotyków. Niewykluczone, że przestępcy korzystali z tej samej metody, czyli umieszczali kokainę w zamrożonej pulpie ananasowej.

Zobacz także: Fałszowanie miodu przynosi więcej pieniędzy niż handel kokainą. Przyczyną wymieranie pszczół 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.