Kokaina wartości 3 mld zł wykryta w zamrożonej pulpie ananasowej w Gdyni. Policjanci myślą, że jest jej więcej [WIDEO]

09.06.2020 17:26
Kokaina wartości 3 mld zł wykryta w zamrożonej pulpie ananasowej w Gdyni. Policjanci myślą, że jest jej więcej [WIDEO] Fot. materiały prasowe policji

3,2 tony substancji zawierającej kokainę o wartości rynkowej 3 mld złotych wykryto w Gdyni dzięki współpracy CBŚP, Straży Granicznej i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Narkotyki były ukryte w zamrożonej pulpie ananasowej.

Handlarze narkotykami wymyślają coraz to nowe sposoby przemycania towaru poza granice południowoamerykańskich krajów, gdzie jest wytwarzana. Oklepaną taktyką, często pokazywaną na filmach, jest połykanie woreczków z narkotykami przez kurierów.

Kartele potrafią jednak nieźle zaskoczyć: głośno było między innymi o przerzucaniu towaru za pomocą specjalnie skonstruowanej łodzi podwodnej, w procederze wykorzystywane są także coraz częściej drony.

Przeczytaj także

W Gdyni natrafiono na sprawę, która wydaje się być bardzo nietypowa: służby przechwyciły w magazynie beczki z zamrożoną pulpą ananasową, która oprócz owoców miała jeden dodatkowy składnik: kokainę.

Kokaina za 3 mld zł odkryta w Gdyni. Była ukryta w pulpie ananasowej.

Wykryciem przemytu pochwaliła się policja:

Śledczy z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i Morskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów mające zawierać zamrożoną pulpę ananasową. Towar na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku, najpierw drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Odkrycia dokonano stosując „niestandardowe metody badawcze”:

Funkcjonariusze MOSG i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Zdecydowano o zatrzymaniu towaru i powołaniu biegłego z zakresu chemii, który w swojej opinii wskazał, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy. Można z tego przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 mln zł. Gdyby towar trafił do obrotu jego wartość na rynku detalicznym byłaby dziesięciokrotnie większa i wynosiłaby wówczas ponad 3 miliardy złotych. Z uwagi na sposób maskowania narkotyku w zamrożonej pulpie ananasowej, badania chemiczne przeprowadzono z wykorzystaniem niestandardowych metod badawczych.

kokaina_pulpa_02 Fot. foto: materiały prasowe policji

Policja zatrzymała w związku ze sprawą trzech mieszkańców województwa pomorskiego, stawiając im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Funkcjonariusze dodali przy tym, że sprawa ma charakter rozwojowy i spodziewają się kolejnych przejęć narkotyków. Niewykluczone, że przestępcy korzystali z tej samej metody, czyli umieszczali kokainę w zamrożonej pulpie ananasowej.

Zobacz także: Fałszowanie miodu przynosi więcej pieniędzy niż handel kokainą. Przyczyną wymieranie pszczół 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.