Pogoda
24.08.2020 15:00

Kolejna kolizja rządowej limuzyny. SOP nie chce zdradzić, kto nią jechał

Kolejna limuzyna rządowa brała udział w kolizji. Do zdarzenia doszło 24 sierpnia 2020 na trasie S8 przy wyjeździe z Augustowa. Nikomu nic się nie stało, SOP nie chce jednak powiedzieć, kto był pasażerem. Nieoficjalnie wiadomo, że wieziony polityk nie jest członkiem rządu.

przejazd SOP
foto: Mateusz Jagielski/East News. Zdjęcie poglądowe

Jak podał rzecznik SOP, do kolizji doszło z winy kierowcy samochodu osobowego, który nie zachował należytej ostrożności przy włączaniu się do ruchu.

Starszy mężczyzna przyznał się do winy i został ukarany przez policję mandatem w wysokości 220 zł. SOP nie chce jednak powiedzieć, który z polityków znajdował się w limuzynie w czasie kolizji. Służby ograniczają się do informowania, że była to „osoba ochraniania”.

limuzyna SOP
limuzyna SOP
Przeczytaj także Auta SOP mają wyłączone rejestratory. Politycy nie chcą być kontrolowani

Jak ustaliły TVN24 i RMF FM, chodzi o byłego wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego, który przestał być członkiem rządu w listopadzie 2019 roku.

Kolizja rządowej limuzyny. Wiozła polityka PiS, który nie jest członkiem rządu

Jarosław Zieliński mimo rozstania się z rządem nie stracił prawa do limuzyny oraz ochrony SOP. Ministerstwo tłumaczy to obawami o życie polityka, który miał narazić się byłym funkcjonariuszom służb specjalnych PRL zabierając im emerytury.

Były wiceminister jeździ BMW 750, z którego korzystał będąc w rządzie. Towarzyszy mu kierowca oraz oficer. Decyzję o pozostawieniu auta SOP do dyspozycji Zielińskiego podjął Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Z wyliczeń dokonanych przez „Fakt” wynika, że liczna kolizji i wypadków samochodów SOP dynamicznie rośnie. W 2018 roku doliczono się 35 incydentów, w 2019 roku było ich już 74. W 43 przypadkach doszło do nich z winy funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Zobacz także: Niecodzienny wyrok w sprawie wypadku seicento z rządowym autem. Ale czy sprawiedliwy? 

Czy politycy nie będący w rządzie mogą korzystać z limuzyn SOP?