Pogoda
31.03.2020 13:55

Kolejne oszustwa w dobie pandemii. Kradną samochody "na koronawirusa"

Powstał kolejny sposób na oszustwa w trakcie pandemii koronawirusa. Tym razem złodzieje znaleźli przepis na kradzież samochodów. Na czym polega?

Kradzież samochodu
foto: shutterstock.com

Czas pandemii i izolacji to dla wielu moment refleksji i zastanowienie się nad swoimi priorytetami. Ludzie wydają się być dla siebie milsi, szerzy się obywatelska pomoc i troska o siebie nawzajem. Jednak to niestety nie reguła i równie prężnie obok szyjących w domowym zaciszu masek ochronnych czy wolontariuszy robiących zakupy osobom starszym, pojawia się coraz więcej złodziei i oszustów.

Kradzieże samochodów "na koronawirusa". Na czym polegają?

W sieci pojawiła się niedawno informacja o próbie wyłudzania pieniędzy drogą smsową. Najpierw złodzieje ostrzegali, że władze chcą przymusowo pobrać z konta obywateli daną kwotę na walkę z koronawirusem. Żeby zapobiec utracie oszczędności należało się zalogować do swojego banku i zabezpieczyć konto - dzięki temu w prosty sposób hakerzy otrzymali dostęp do tysięcy kont bankowych. Chwilę później Ministerstwo Zdrowia przestrzegało przed kolejną falą smsów. Tym razem oszuści pobierali opłaty za rzekome szczepienia na COVID-19, które nie mają jeszcze miejsca.

koronawirus
koronawirus
Przeczytaj także Jest nadzieja! Lekarze wyleczyli 101-latka zarażonego koronawirusem

Tym razem złe wieści dotyczą kradzieży samochodów, która w dobie pandemii znacznie wzrosła. Dzięki wszechobecnym maskom, rękawiczkom oraz oddelegowaniem policji do innych zadań związanych z COVID-19, złodzieje aut czują się pewniej. Ich działanie stało się też znacznie łatwiejsze. Nawet zakamuflowani i zabezpieczeni przed zostawianiem śladów, nie budzą aktualnie żadnych podejrzeń.

Kradzieżom sprzyja także akcja "Zostań w domu". O wzroście przypadków tego rodzaju przestępczości opowiedział w rozmowie z wgospodarce.pl, Mirosław Marianowski - security manager w firmie Gannet Guard Systems:

"

Złodziei samochodów najwyraźniej ucieszyła akcja #zostanwdomu związana z epidemią koronawirusa. Z naszych informacji operacyjnych wynika, że w ciągu tylko jednego dnia na terenie Warszawy doszło do kradzieży aż siedmiu aut. "

Marianowski ma także radę do właścicieli aut. Zabezpieczenia mechaniczne mogą tutaj nie wystarczyć, bo statystyki jasno wskazują, że złodzieje potrafią skutecznie je obejść. Warto jednak zainwestować w radiowy system monitoringu, który umożliwi zlokalizowanie samochodu w mniej niż 24 godziny.

Posłuchaj podcastu

Zobacz też: Nietrzeźwy mężczyzna kasłał na ludzi w sklepie. Dokonał kradzieży i krzyczał, że ma koronawirusa 

Tagi: koronawirus