Pogoda
10.05.2019 10:28

Kolejne potrącenie pieszej przez hulajnogę elektryczną. Policja oficjalnie: w zdarzeniu nie brał udziału żaden pojazd

7 maja 2019 roku po godz. 17 w Warszawie na rogu ul. Towarowej i Prostej kobieta idąca chodnikiem została potrącona przez mężczyznę jadącego hulajnogą elektryczną. Poszkodowana upadła twarzą na chodnik i została przewieziona do szpitala. Policja nie doszukała się niczyjej winy.

hulajnoga elektryczna
foto: materiały prasowe

W stolicy działają już cztery wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg, na chodnikach Warszawy można znaleźć tysiące takich pojazdów czekających na chętnego. „Osobiste środki transportu miejskiego” rozwijają prędkości do 25 km/h, jednak – zgodnie z obowiązującym prawem – nie wolno jeździć nimi po ścieżkach rowerowych.

Hulajnogi śmigające z tak dużą prędkością pomiędzy pieszymi są niebezpieczne – coraz częściej słyszymy o potrąceniach osób na chodnikach.

Budzącą kontrowersje decyzją zakończyła się sprawa potrącenia w kwietniu 2019 przez hulajnogistę kobiety, która w wyniku poniesionych obrażeń musiała zostać zabrana do szpitala. Policjanci badający zdarzenie uznali ją winną doprowadzanie do zdarzenia i nałożyli na nią mandat w wysokości 50 zł. Argumentacja była prosta – kobieta nagle cofnęła się i znalazła na torze jazdy hulajnogi, której nie udało się już zatrzymać.

Osoba jadąca hulajnogą elektryczną to w świetle polskiego prawa pieszy – tę interpretację potwierdziła reakcja policji na kolejne potrącenie kobiety przez jadącego hulajnogą elektryczną. Funkcjonariusze oficjalnie informują, że zderzyło się dwóch pieszych, z których jeden poruszał się hulajnogą.

hulajnogi elektryczne
hulajnogi elektryczne
Przeczytaj także Warszawiak potrącił kobietę na chodniku hulajnogą elektryczną. Trafiła do szpitala i została ukarana mandatem

Zderzenie dwóch pieszych, z których jeden poruszał się hulajnogą elektryczną

Policja potwierdza, że w świetle przepisów w zdarzeniu nie brał udziału żaden pojazd. Policjanci po przeprowadzeniu szybkiego dochodzenia stwierdzili, że nie ma podstaw do ukarania żadnej ze stron – mimo, że poszkodowana kobieta wymagała pomocy medycznej w szpitalu.

Funkcjonariusze spisali tylko dane mężczyzny jadącego hulajnogą oraz odwiedzili w szpitalu potrąconą kobietę, która upadając uderzyła nosem w chodnik.

Zobacz także: >> Hulajnogi elektryczne w Warszawie: Jak wypożyczyć sprzęt Lime, Hive, Bird, Hulaj, CityBee? [CENNIK, ZASADY] <<

Miasta, w których uruchamiane są wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych, zazwyczaj patrzą ma takie inicjatywy przyjaznym okiem, licząc że część osób zrezygnuje z jazdy samochodem na rzecz bardziej ekologicznych środków transportu osobistego. Jednocześnie jednak apelują do rządu o uaktualnienie przepisów i nadanie takim pojazdom prawa korzystania ze ścieżek rowerowych.

Gdzie powinny jeździć hulajnogi elektryczne?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele