Kolejne wahania cen paliwa

30.03.2017 14:44
Kolejne wahania cen paliwa Fot. materiały prasowe

Średnie detaliczne ceny paliw na polskich stacjach ukształtowały się na poziomie: 4,43 zł/l oleju napędowego, 4,58 zł/l benzyny 95-oktanowej (Pb98 4,91 zł/l) i 2,15 zł/l autogazu – poinformowała Polska Izba Paliw Płynnych.

To oznacza, że w porównaniu do notowań sprzed tygodnia ON w detalu jest średnio o tańszy 6 gr/l, PB95 4 gr/l, a LPG – o 2 gr/l.  Najmniej zapłacimy na stacjach paliwowych na terenie województwa dolnośląskiego, przynajmniej po uwzględnieniu oleju napędowego tańszego o 12 g/l w stosunku do poprzedniego tygodnia (obecnie kosztuje średnio 4,30 zł/), a także benzyny (4,42 zł/l, o 10 gr/l mniej).

Zdecydowanie najdrożej jest w zachodniopomorskim – 4,65 zł/l za PB95, 4,52 zł/l za ON i 2,27 zł/l za autogaz. Ceny tego ostatniego przez ostatnie 7 dni pozostają bez zmian. Największe dysproporcje zanotowano w podkarpackim (gdzie paliwo do turbodiesla potaniało średnio o 16 gr/l) małopolskim ze spadkami 11 gr/l za benzynę i 7 gr/l za autogaz.

Przy czym na rynkach światowych drożeją zarówno ropa, jak i paliwa gotowe. Brent – referencyjny dla kontynentu europejskiego – zanotował w Londynie wzrost o 2%, przy czym w stosunku do początku marca jest to wciąż o 9% mniej. Jak podaje Polska Izba Paliw Płynnych, póki co sytuacja jest stabilna:

Mimo spekulacji związanych z danymi na temat spadku zapasów w USA, a jeszcze wcześniej gróźb cięciem wydobycia przez Rosję za namową OPEC, na świecie wciąż panuje istotna nadpodaż tak ropy, jak i jej przetworów. Wahania cen ropy można zrozumieć wyłącznie w kontekście tego, że najwięksi jej producenci (tak Arabia Saudyjska, jak Rosja, USA czy - o czym często się zapomina - Chiny) od dawna inwestują we własne moce przetwórcze, budują i modernizują rafinerie.

Ceny na stacjach obecnie są tym istotniejsze, zważywszy na zbliżające się święta w połowie kwietnia i na początku maja 2017. W końcu nawet niewielkie wahania mogą wpłynąć na to, jak dużo wydamy na podróż.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.