Pogoda
30.03.2017 14:44

Kolejne wahania cen paliwa

Średnie detaliczne ceny paliw na polskich stacjach ukształtowały się na poziomie: 4,43 zł/l oleju napędowego, 4,58 zł/l benzyny 95-oktanowej (Pb98 4,91 zł/l) i 2,15 zł/l autogazu – poinformowała Polska Izba Paliw Płynnych.

Kolejne wahania cen paliwa
foto: materiały prasowe

To oznacza, że w porównaniu do notowań sprzed tygodnia ON w detalu jest średnio o tańszy 6 gr/l, PB95 4 gr/l, a LPG – o 2 gr/l.  Najmniej zapłacimy na stacjach paliwowych na terenie województwa dolnośląskiego, przynajmniej po uwzględnieniu oleju napędowego tańszego o 12 g/l w stosunku do poprzedniego tygodnia (obecnie kosztuje średnio 4,30 zł/), a także benzyny (4,42 zł/l, o 10 gr/l mniej).

Zdecydowanie najdrożej jest w zachodniopomorskim – 4,65 zł/l za PB95, 4,52 zł/l za ON i 2,27 zł/l za autogaz. Ceny tego ostatniego przez ostatnie 7 dni pozostają bez zmian. Największe dysproporcje zanotowano w podkarpackim (gdzie paliwo do turbodiesla potaniało średnio o 16 gr/l) małopolskim ze spadkami 11 gr/l za benzynę i 7 gr/l za autogaz.

Przy czym na rynkach światowych drożeją zarówno ropa, jak i paliwa gotowe. Brent – referencyjny dla kontynentu europejskiego – zanotował w Londynie wzrost o 2%, przy czym w stosunku do początku marca jest to wciąż o 9% mniej. Jak podaje Polska Izba Paliw Płynnych, póki co sytuacja jest stabilna:

"

Mimo spekulacji związanych z danymi na temat spadku zapasów w USA, a jeszcze wcześniej gróźb cięciem wydobycia przez Rosję za namową OPEC, na świecie wciąż panuje istotna nadpodaż tak ropy, jak i jej przetworów. Wahania cen ropy można zrozumieć wyłącznie w kontekście tego, że najwięksi jej producenci (tak Arabia Saudyjska, jak Rosja, USA czy - o czym często się zapomina - Chiny) od dawna inwestują we własne moce przetwórcze, budują i modernizują rafinerie. "

Ceny na stacjach obecnie są tym istotniejsze, zważywszy na zbliżające się święta w połowie kwietnia i na początku maja 2017. W końcu nawet niewielkie wahania mogą wpłynąć na to, jak dużo wydamy na podróż.

Tagi: News