Kolejny atak cyberprzestępców. Ten SMS może Cię kosztować majątek

16.04.2021 11:22
Cyberprzestępcy Fot. materiały prasowe CyberRescue

Dostałeś SMS, że służby celne zatrzymały Twoją paczkę? To atak cyberprzestępców.

Jak informuje CyberRescue, startup pomagający osobom, które padły ofiarą cyberprzestępców, pojawił się kolejny sposób na zainfekowanie naszych telefonów. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z linkiem, informując o zatrzymaniu paczki przez służbę celną.

Polecamy

Kolejny atak cyberprzestępców. Ten SMS może Cię kosztować majątek

W wiadomości od cyberprzestępców podany jest link, który prowadzi do fałszywej strony DHL, gdzie konieczne jest pobranie aplikacji, w celu śledzenia przesyłki. Zainstalowanie i uruchomienie aplikacji spowoduje, że będzie ona kontrolować Twoje urządzenie. Może ona wysyłać i odbierać SMS-y, wykradać kontakty, śledzić aktywność na telefonie oraz podglądać dane logowania do różnych serwisów.

foto: materiały prasowe CyberRescue Fot. foto: materiały prasowe CyberRescue

Jak tłumaczą specjaliści z CyberRescue, typ wirusa, który znalazł się w aplikacji ma głównie na celu wykradać kontakty i wysyłać SMSy z zainfekowanych urządzeń, żeby powiększyć skalę przestępstwa. Zebrana baza kontaktów z zainfekowanego urządzenia trafią na serwery oszustów.

Fałszywe SMSy od służby celnej - jak uniknąć oszustwa?

Piotr Derlecki z CyberRescue powiedział, co należy robić z takimi wiadomościami:

Jest to bardzo popularny atak. Jeżeli otrzymasz taką wiadomość SMS najlepiej zablokować kontakt i usunąć wiadomość.

Jeżeli pobierzemy aplikację i zorientujemy się, że coś jest jednak nie tak, to należy jak najszybciej włączyć tryb samolotowy w urządzeniu. W ten sposób oszuści nie będą mogli przesyłać z naszego urządzenia wiadomości SMS. Powinniśmy też jak najszybciej przywrócić telefon do ustawień fabrycznych - tylko takie działanie da nam 100 procentową gwarancję, że złośliwe oprogramowanie zostało usunięte.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.