Kolejny wulkan w Europie może wybuchnąć w każdej chwili. Która część kontynentu jest zagrożona?

02.12.2021 23:16
Kolejny wulkan w Europie może wybuchnąć w każdej chwili. Która część kontynentu jest zagrożona? Fot. AFP/EAST NEWS/Bjorn Oddsson

Wiele danych wskazuje na to, że wulkan Grímsvötn szykuje się do erupcji. Ewentualny wybuch może nie tylko spowodować wypływ lawy i emisję sporej ilości popiołów, ale również lodowcowe powodzie.

Ostatnia erupcja wulkanu Grímsvötn miała miejsce w maju 2011 roku. Chmura pyłu sparaliżowała wówczas ruch lotniczy nie tylko nad Islandią, ale także Grenlandią, Szkocją i Norwegią.

Wulkan Grímsvötn szykuje się do erupcji?

Niepokojące doniesienia z Islandii. Jak wskazują badacze leżąca na wulkanie Grímsvötn pokrywa lodowa zaczęła opadać. To niebezpieczne zjawisko może zwiastować nadchodzącą erupcję. Jak informują naukowcy ciągu minionego tygodnia opadła ona o 4 metry, z czego o 2 metry w ciągu zaledwie 48 godzin.

Polecamy

Wybuch wulkanu może wpłynąć nie tylko na zatrzymanie ruchu lotniczego. Dużo gorsze skutki niesie ze sobą "jökulhlaup". Jest to zjawisko związane z erupcją wulkanu, który znajdują się pod lodowcem. Ogromne temperatury powodują topnienie i unoszenie czapy lodowej, a to z kolei wywołuje katastrofalne powodzie.
Wulkan Grimsvötn znajduje się na południowym wschodzie Islandii. Jest trzecim pod względem wysokości w Europie (1719 m n.p.m.). Znajduje się pod lodowcem Vatnajökull.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.