Kolejny wulkan w Europie może wybuchnąć w każdej chwili. Która część kontynentu jest zagrożona?

Wiele danych wskazuje na to, że wulkan Grímsvötn szykuje się do erupcji. Ewentualny wybuch może nie tylko spowodować wypływ lawy i emisję sporej ilości popiołów, ale również lodowcowe powodzie.
Ostatnia erupcja wulkanu Grímsvötn miała miejsce w maju 2011 roku. Chmura pyłu sparaliżowała wówczas ruch lotniczy nie tylko nad Islandią, ale także Grenlandią, Szkocją i Norwegią.
Wulkan Grímsvötn szykuje się do erupcji?
Niepokojące doniesienia z Islandii. Jak wskazują badacze leżąca na wulkanie Grímsvötn pokrywa lodowa zaczęła opadać. To niebezpieczne zjawisko może zwiastować nadchodzącą erupcję. Jak informują naukowcy ciągu minionego tygodnia opadła ona o 4 metry, z czego o 2 metry w ciągu zaledwie 48 godzin.
Wybuch wulkanu może wpłynąć nie tylko na zatrzymanie ruchu lotniczego. Dużo gorsze skutki niesie ze sobą "jökulhlaup". Jest to zjawisko związane z erupcją wulkanu, który znajdują się pod lodowcem. Ogromne temperatury powodują topnienie i unoszenie czapy lodowej, a to z kolei wywołuje katastrofalne powodzie.
Wulkan Grimsvötn znajduje się na południowym wschodzie Islandii. Jest trzecim pod względem wysokości w Europie (1719 m n.p.m.). Znajduje się pod lodowcem Vatnajökull.
Oceń artykuł