Pogoda
19.04.2019 15:07

Kolejny wyciek z Facebooka. Miliony haseł do Instagrama były trzymane w nieszyfrowanej formie

Firma Marka Zuckerberga znowu będzie musiała sobie poradzić z wyciekiem danych. Hasła do Instagrama były przechowywane w nieszyfrowanej formie - Zuck obiecuje, że zostanie to zmienione.

zuckerberg
foto: Wikimedia Commons/CC0

Znowu widać, jak Facebook dba o prywatność użytkowników. Dopiero co okazało się, że Zuckerberg przechowywał wszystkie hasła do portalu (ponad 600 milionów) w nieszyfrowanej formie, kiedy to na jaw wychodzi kolejny skandal - hasła do Instagrama były przechowywane dokładnie w taki sam sposób. Dostęp do nich mieli wszyscy pracownicy korporacji.

zuckerberg
zuckerberg
Przeczytaj także Facebook odpowiedzialny za wyciek danych 540 milionów użytkowników

Natychmiast zmieńcie swoje hasło

Po ostatniej aferze tego typu CEO Facebooka zapewniał, że sytuacja została już rozwiązana. Wydawać by się zatem mogło, że poprawił się sposób, w jaki zabezpieczane są nasze hasła. W artykule, opublikowanym wtedy, nie dawaliśmy wiary słowom Zuckerberga. Teraz okazuje się, że słusznie.

Wygląda na to, że w kwestii szyfrowania haseł użytkowników w Facebooku nic się nie zmieniło. Hasła do Instagrama cały czas były przechowywane jako zwykły dokument tekstowy, do którego dostęp ma każdy z ponad 20 tysięcy pracowników korporacji.

Dlaczego hasła powinny być przechowywane w szyfrowanej formie? Jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwala gigantom internetowym je weryfikować bez znajomości tego, co wpisują użytkownicy.

instagram
instagram
Przeczytaj także Błąd na Instagramie pokazywał twoje stories przypadkowym ludziom

Co mają zrobić użytkownicy Instagrama?

Jedynie, co nam zostaje teraz, po wyjściu na jaw kolejnego skandalu to zmiana hasła, albo jeszcze lepiej, usunięcie konta na Facebooku i Instagramie. Nie wydaje się, że w kwestii dbania o prywatność użytkowników cokolwiek może się w Facebooku zmienić. Zuckerberg wielokrotnie pokazał, że użytkownika traktuje jak produkt. Portal zadebiutował jako miejsce, w którym możemy utrzymywać kontakt ze znajomymi, obecnie - jest to platforma do sprzedaży personalizowanych reklam.

Jedynie, co zapewnił użytkownikom Facebook w świetle kolejnej afery to lakoniczne oświadczenie prasowe, w którym zapewnia, że problem jest badany i wkrótce zostanie rozwiązany. Ciężko nam w to uwierzyć.

Masz konto na Facebooku?

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Mobile Internet Facebook