Komercyjne loty w kosmos. Czym polecimy na Księżyc i Marsa?

04.10.2019 14:46
SpaceX|undefined Fot. Shuttenstock

Sprawdźcie, kiedy i czym polecimy na Księżyc i Marsa?

Na Księżyc poleciało dotychczas tylko 24 ludzi, dwunastu z nich dostąpiło zaszczytu spacerowania po Srebrnym Globie. Jednak ostatnia załogowa misja na księżyc miała miejsce w 1972 roku.

Agencje rządowe zaprzestały lotów na naszego satelitę. Wokół powodów tej decyzji narosło wiele kontrowersji i teorii spiskowych, jednak przyjmijmy, że stało się to z powodu braku odpowiednich środków na realizowanie dalszych planów.

Czy lądowanie na Księżycu było kłamstwem?

Jak twierdzą zwolennicy teorii spiskowych, kwestia lądowania na Księżycu jest w ogóle dyskusyjna. Czy Amerykanie naprawdę wylądowali na ziemskim satelicie, czy był to jedynie fotomontaż, mający na celu wbicie przysłowiowej szpili Związkowi Radzieckiemu do dziś pozostaje tajemnicą

Lot na Księżyc Fot. foto: NASA

Budową kosmicznych pojazdów zajęły się prywatne firmy, które zdobyły kontrakty od NASA. Jedna z nich należy do Elona Muska. Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) poinformowała, że ich statek Starship, ma dotrzeć na orbitę Ziemi w ciągu najbliższego półrocza.

Statek Starship firmy SpaceX będzie mógł zabrać pasażerów w dowolne miejsce w Układzie Słonecznym, a po powrocie pionowo wylądować na Ziemi

- zapowiada miliarder Elon Musk.

SpaceX Fot. foto: SpaceX

Tajemnice Starship Mk1

SpaceX udoskonala obecnie potrójne silniki do Mk1. Statek ma za zadanie wznieść sie na wysokość 20 km i wylądować. Jak zapowiada Elon Musk, lot na wysokość 20 kilometrów metrów planowany jest na listopad 2019 a na orbitę na początku 2020 roku.

Starship Mk1 ma 50 m długości, 9 m średnicy, masa bez paliwa to około 200 ton, dopiero następne wersje, z poprawioną konstrukcją, zejdą do 120 ton. Musk ma pewność, że docelowo można zejść do 110, a nawet 100 ton. Wynoszona przez człon Super Heavy rakieta, będzie w stanie wynieść ponad 100 ton na niską orbitę okołoziemską.

Przeczytaj także

Elon Musk udostępnił także wideo ze środka prototypu swojej rakiety:

Wersja produkcyjna będzie o wiele bardziej dopracowana niż ten prototyp, ale nadal będzie miała podobny wygląd.

- skomentował szef Space X.

 Czym polecimy na Księżyc i Marsa?

Inżynierowie pracują równolegle także nad prototypem silnika Mk3 i Mk4. Prace trwają w fabryce na Florydzie oraz w Boca Chica w stanie Teksas.

Jednak do lotów na orbitę potrzebny jest jeszcze jeden człon pojazdu, nazywany Super Heavy. Super Heavy ma być najmocniejszym takim elementem w historii. Rakieta nośna ma być wyposażona w 37 raptorów, jej planowana długość to 68 metrów a szerokość to 9 metrów. Statek ma mieć 50 metrów długości. Gotowy pojazd ma pomieścić nawet 100 astronautów i wykonywać loty międzyplanetarne.

Super Heavy - Starship (BFR) ma być systemem nośnym, składającym się z dwóch części: dolnego Super Heavy i górnego Starship, który będzie pełnić rolę jednakowo statku załogowego, transportowego czy tankowca. BFR ma docelowo umożliwić załogową wyprawę na Marsa.

Zobacz również: NASA szuka życia na księżycu Jowisza. Co skrywa księżyc Europa?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.