Kometa NEOWISE widziana z kosmosu. Hipnotyzujące nagranie z ISS [WIDEO]

14.07.2020 13:22
Kometa NEOWISE widziana z kosmosu. Hipnotyzujące nagranie z ISS [WIDEO] Fot. materiały prasowe Roskosmos

Kometa NEOWISE to arcyciekawe zjawisko astronomiczne. Można ją zobaczyć z Ziemi gołych okiem, ale widziana wprost z kosmosu po prostu zapiera dech.

Nie wszystkie wydarzenia, do jakich doszło w 2020 roku, próbują nas zabić. Nawet w świecie odmienionym przez pandemię COVID-19 wciąż jeszcze można znaleźć iskierkę nadziei. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i kiedy patrzeć.

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) okazała się być miłą niespodzianką. Obiekt został odkryty w marcu 2020 roku przez satelitę NEOWISE (Wide-Field Object Infrared Survey Explorer), którego zadaniem jest badanie kosmosu w podczerwonym zakresie pasma elektromagnetycznego.

Początkowe szacunki wskazywały na to, że miłośnicy astronomii będą mogli dostrzec ją przez lornetkę. Dziś już wiadomo, i to na skutek bezpośrednich obserwacji, że wystarczy uciec od miejskich świateł i spojrzeć w górę, żeby zobaczyć ją gołym okiem.

Przeczytaj także

Kometa będzie z nami w środkowych dniach lipca 2020, wszystko wskazuje jednak na to, że widać ją będzie także pod koniec tego miesiąca. Nie ma jednak co czekać z wybraniem się na obserwację: jeśli ją przegapimy, następna okazja na jej zobaczenie będzie dopiero za ponad 6000 lat.

Kometa NEOWISE widziana z pokładu ISS. Spektakularne nagranie [WIDEO]

C/2020 F3 (NEOWISE) sprawiła przyjemną niespodziankę i przetrwała maksymalne zbliżenie do Słońca, co miało miejsce 3 lipca 2020. Teraz obiekt oddala się od naszej gwiazdy dziennej, więc z dnia na dzień będzie mniej widoczny.

Kometę można ujrzeć gołym okiem, nie jest to jednak proste. Najlepiej odnaleźć ją na niebie za pomocą lornetki: gdy wie się już gdzie patrzeć, można ją dostrzec także bez dodatkowych przyrządów. Użycie optyki powiększającej jest jednak niezbędne, żeby ujrzeć ją w pełnej krasie, w tym podwójny, podzielony warkocz.

W kosmosie kometa NEOWISE prezentuje się następująco (pojawia się w czwartej minucie nagrania):

Brak atmosfery zniekształcającej światło oraz brak zanieczyszczenia światłem sprawił, że C/2020 F3 (NEOWISE) widoczna jest w całej krasie. Wprawne oko dostrzeże także Wenus, która dumnie pręży się po prawej stronie nagrania, pod Plejadami.

Zobacz także: Halo, policja? Proszę przyjechać na Międzynarodową Stację Kosmiczną!

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.