Komiks „Star Wars” wyjaśnił kontrowersyjną scenę z „Ostatnich Jedi”

Sergiusz Kurczuk
29.05.2018 12:57
Księżniczka Leia (Carrie Fisher)|undefined Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

W komiksie „Star Wars: The Last Jedi” pokazano słynną scenę z VIII epizodu z perspektywy Lei. Co skłoniło przywódczynię Ruchu Oporu do użycia Mocy? 

Film „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” wzbudził sporo kontrowersji wśród fanów kosmicznej sagi. Wielu miłośników serii zarzucało produkcji Riana Johnsona odejście od kanonu „Star Wars”. Doszukiwano się go w elementach formalnych filmu jak konstrukcja opowieści, czy rodzaj żartów oraz w samej fabule i motywacjach głównych bohaterów. Najwięcej zastrzeżeń wzbudziła cyniczna wersja Luke'a Skywlakera oraz fakt, że postać zginęła. Jednak niektórym fanom nie spodobała się również scena, w której Leia zaprezentowała swoje umiejętności panowania nad Mocą.

Czemu Leia „latała” przy użyciu Mocy?

To, że Leia Organa posiada wrażliwość na Moc taką samą, a może nawet większą niż jej brat bliźniak, zostało zasugerowane w filmach, książkach i komiksach rozgrywających się w świecie „Star Wars”. Do premiery „Ostatnich Jedi” jej kontrola nad Mocą nie została jednak ukazana na dużym ekranie. W filmie Johnsona pojawia się scena, w której Kylo Ren wraz z eskadrą myśliwców TIE Fighter przeprowadza atak na krążownik Ruchu Oporu. W pewnym momencie Ben Solo chce zamordować swoją matkę. Leia wyczuwa jednak syna za pomocą Mocy i odwodzi go od pomysłu. Mimo rozterek przywódcy, piloci eskadry dowodzonej przez Rena nie zawahali się zniszczyć mostka pojazdu protagonistów. Oficerowie Ruchu Oporu zostali wyrzuceni w przestrzeń kosmiczną i zostawieni na pewną śmieć. Lei udaje się jednak przeżyć atak. Organa używa Mocy, by znaleźć się z powrotem na pokładzie statku. 

Ta scena z „Ostatnich Jedi” była punktem zapalnym sporu pomiędzy miłośnikami „Gwiezdnych Wojen”. W końcu wszelkie wątpliwości rozwiano na łamach 2. numeru komiksu „Star Wars: The Last Jedi”. Scenarzysta Gary Whitta i rysownik Michael Walsh postanowili opowiedzieć ten fragment „Gwiezdnych Wojen” ponownie, tym razem pokazując dodatkowe elementu ataku na krążownik rebeliantów. Postanowiono ukazać ostatnie słowa admirała Ackbara, który zginął w eksplozji.

2 Fot. foto: kadr z komiksu Star Wars: The Last Jedi #2

Nie mogło też zabraknąć momentu, w którym Leia resztami sił ratuje swoje życie. Czytelnicy komiksu mają okazję zobaczyć ten fragment z perspektywy generał Organy. 

2 Fot. foto: kadr z komiksu Star Wars: The Last Jedi #2

Jak widać, bohaterka cały czas była świadoma swojego rychłego końca, o czym świadczy jej monolog wewnętrzny. Leia postanowiła zebrać się w sobie i przezwyciężyć śmierć. Intuicyjnie wykorzystała Moc, by dotrzeć na statek.

2 Fot. foto: kadr z komiksu Star Wars: The Last Jedi #2

Warto zwrócić jednak uwagę, co spowodowało nagły zryw bohaterki. Jest to jedna z wizji Mocy, które do tej pory nawiedziły filmowych Luke'a i Anakina. Nie wyjawiono jednak, co zobaczyła Leia. Być może to zapowiedź wydarzeń, które zobaczymy w IX epizodzie sagi. Dowiemy się dopiero w grudniu 2019 roku, kiedy wciąż niezatytułowana część „Gwiezdnych Wojen” trafi do kin. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.