Pogoda
29.05.2018 12:57

Komiks „Star Wars” wyjaśnił kontrowersyjną scenę z „Ostatnich Jedi”

W komiksie „Star Wars: The Last Jedi” pokazano słynną scenę z VIII epizodu z perspektywy Lei. Co skłoniło przywódczynię Ruchu Oporu do użycia Mocy? 

Księżniczka Leia (Carrie Fisher)
foto: kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Film „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” wzbudził sporo kontrowersji wśród fanów kosmicznej sagi. Wielu miłośników serii zarzucało produkcji Riana Johnsona odejście od kanonu „Star Wars”. Doszukiwano się go w elementach formalnych filmu jak konstrukcja opowieści, czy rodzaj żartów oraz w samej fabule i motywacjach głównych bohaterów. Najwięcej zastrzeżeń wzbudziła cyniczna wersja Luke'a Skywlakera oraz fakt, że postać zginęła. Jednak niektórym fanom nie spodobała się również scena, w której Leia zaprezentowała swoje umiejętności panowania nad Mocą.

Czemu Leia „latała” przy użyciu Mocy?

To, że Leia Organa posiada wrażliwość na Moc taką samą, a może nawet większą niż jej brat bliźniak, zostało zasugerowane w filmach, książkach i komiksach rozgrywających się w świecie „Star Wars”. Do premiery „Ostatnich Jedi” jej kontrola nad Mocą nie została jednak ukazana na dużym ekranie. W filmie Johnsona pojawia się scena, w której Kylo Ren wraz z eskadrą myśliwców TIE Fighter przeprowadza atak na krążownik Ruchu Oporu. W pewnym momencie Ben Solo chce zamordować swoją matkę. Leia wyczuwa jednak syna za pomocą Mocy i odwodzi go od pomysłu. Mimo rozterek przywódcy, piloci eskadry dowodzonej przez Rena nie zawahali się zniszczyć mostka pojazdu protagonistów. Oficerowie Ruchu Oporu zostali wyrzuceni w przestrzeń kosmiczną i zostawieni na pewną śmieć. Lei udaje się jednak przeżyć atak. Organa używa Mocy, by znaleźć się z powrotem na pokładzie statku. 

Ta scena z „Ostatnich Jedi” była punktem zapalnym sporu pomiędzy miłośnikami „Gwiezdnych Wojen”. W końcu wszelkie wątpliwości rozwiano na łamach 2. numeru komiksu „Star Wars: The Last Jedi”. Scenarzysta Gary Whitta i rysownik Michael Walsh postanowili opowiedzieć ten fragment „Gwiezdnych Wojen” ponownie, tym razem pokazując dodatkowe elementu ataku na krążownik rebeliantów. Postanowiono ukazać ostatnie słowa admirała Ackbara, który zginął w eksplozji.

Star Wars: The Last Jedi #2

Nie mogło też zabraknąć momentu, w którym Leia resztami sił ratuje swoje życie. Czytelnicy komiksu mają okazję zobaczyć ten fragment z perspektywy generał Organy. 

Star Wars: The Last Jedi #2

Jak widać, bohaterka cały czas była świadoma swojego rychłego końca, o czym świadczy jej monolog wewnętrzny. Leia postanowiła zebrać się w sobie i przezwyciężyć śmierć. Intuicyjnie wykorzystała Moc, by dotrzeć na statek.

Star Wars: The Last Jedi #2

Warto zwrócić jednak uwagę, co spowodowało nagły zryw bohaterki. Jest to jedna z wizji Mocy, które do tej pory nawiedziły filmowych Luke'a i Anakina. Nie wyjawiono jednak, co zobaczyła Leia. Być może to zapowiedź wydarzeń, które zobaczymy w IX epizodzie sagi. Dowiemy się dopiero w grudniu 2019 roku, kiedy wciąż niezatytułowana część „Gwiezdnych Wojen” trafi do kin. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Star Wars Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi Kylo Ren Leia Organa Luke Skywalker Komiks Carrie Fisher