Komisja Europejska urządziła internetowe głosowanie nad zmienianiem czasu

Michał Tomaszkiewicz
06.07.2018 13:38
Komisja Europejska urządziła internetowe głosowanie nad zmienianiem czasu Fot. materiały prasowe

Do 16 sierpnia 2018 roku każdy obywatel UE może zagłosować w sondzie na temat zasadności zmieniania czasu na letni i zimowy – Komisja Europejska bada w ten sposób, czy nie zrezygnować z tego zwyczaju.

Idea stojąca za zmianą czasu zdążyła się już troche zestarzeć. Pomysł przestawiania zegarka, żeby zyskać dodatkową godzinę światła rano lub wieczorem pochodzi jeszcze z czasów, gdy do oświetlania pomieszczeń używało się świec.

Poleganie na świetle słonecznym było zdecydowanie tańsze i bezpieczniejsze – świecie stanowiły jeden z głównych powodów wybuchania pożarów.

Wraz z postępem technologicznym i powszechną elektryfikacją ten argument przeszedł jednak do lamusa – co nie oznacza, że zmiana czasu nie przynosi nam korzyści.

Z raportu opublikowanego przez The Review of Economics and Statistics wynika na przykład, że dzięki dodatkowej godzinie światła przestępczość spada na wiosnę o 7% - w tym o 27% w czasie godziny dodatkowego dostępu do światła słonecznego. Dłuższe letnie dni mają zaś pozwalać na większą aktywność, co ma przekładać się na lepszy stan zdrowia.

Z drugiej strony, zmiana czasu wpływa obecnie na zwiększenie zużycia energii elektrycznej, a potencjalnie pozytywne efekty dłuższych letnich dni są negowane podczas zmiany w odwrotnym kierunku – statystyki pokazują, że zwiększa się wtedy liczba samobójstw oraz wzrasta ryzyko zawału serca.

Europejskie głosowanie nad zmienianiem czasu

Komisja Europejska zastanawia się więc nad zniesieniem zmiany czasy – zanim jednak to zrobi, chce poznać opinię Europejczyków.

Ankieta została przygotowana w każdym z unijnych języków i sądząc po tym, że serwer jest zazwyczaj niedostępny – wzięcie w niej udziału cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Podobne głosowanie zostało przeprowadzone w 2014 roku – wtedy większość osób oddających swój głos opowiedziała się za utrzymaniem zmieniania czasu.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.