Pogoda
06.02.2018 13:11

Komisja Nadzoru Finansowego bierze się za Bitcoina

Polska wydaje wojnę kryptowalutom – jedna z polskich giełd została wpisana na listę ostrzeżeń publicznych, tą samą, na której znalazł się między innymi Amber Gold.

Komisja Nadzoru Finansowego bierze się za Bitcoina
foto: materiały prasowe

Do tej pory instytucje finansowe i banki starały się tłumaczyć swoim klientom, że obrót kryptowalutami może być ryzykowne. Niektóre posuwały się nawet dalej, wypowiadając umowy prowadzenia rachunku osobom, które kupowały Bitcoina.

Teraz kryptowaluty zostały wzięte pod lupę przez Komisję Nadzoru Finansowego – instytucję, która m stać na straży bezpieczeństwa środków obywateli. W rezultacie analizy giełda BitBay została wpisana na listę ostrzeżeń publicznych, a do prokuratury złożono powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Bitcoin będzie nielegalny?

KNF i NBP jeszcze w grudniu 2017 roku wspólnie ostrzegały przed kryptowalutami w krótkim filmie mającym uwypuklić zagrożenia związane z obrotem takimi środkami – głównie brakiem kontroli państwa.

Prezes Związku Banków Polskich zapowiadał nawet, że w ciągu kilku miesięcy w Polsce może pojawić się zakaz handlu kryptowalutami, co oznaczałoby wyjęcie Bitcoina i Ethereum spod prawa.

Być może pierwszym krokiem w tej akcji jest skierowanie do prokuratury sprawy BitBay – jednej z największych polskich giełd kryptowalut, umożliwiającej kupowanie i sprzedawanie środków. Zarzutem postawionym przez KNF jest „nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego”.

Nie chodzi tu przy tym o samą kryptowalutę – instytucja uznała, że BitBay nie ma odpowiedniej licencji na pośredniczenie w płatnościach dokonywanych przez użytkowników. Klienci nie kupują tam bowiem Bitconów bezpośrednio, tylko wpłacają pieniądze na indywidualne konto, a następnie z niego dysponowane są transakcje.

Sama giełda jest wpisaniem na listę ostrzeżeń publicznych zdziwiona – przypomina, że razem z Ministerstwem Cyfryzacji wspóltworzyła Kanon Dobrych Praktyk dotyczących obrotem kryptowalutami, zdobywała też nagrody w plebiscytach odbywających się pod państwowymi auspicjami.

Zdradzono także, że Komisja Nadzoru Finansowego nie pojęła nawet próby kontaktu przed złożeniem powiadomienia w prokuraturze. Na celowniki KNF mają znajdować się także inne polskie giełdy kryptowalut.

Inwestujecie w kryptowaluty?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet