Pogoda
27.02.2019 12:44

Komornicy będą wystawiać zarekwirowane przedmioty na Allegro

Szykują się duże zmiany w prawie – jeśli zaprezentowany właśnie projekt przepisów wejdzie w życie, urzędnicy będą mogli zająć przedmioty dłużnika bez wstawania zza biurka i od razu wrzucić na aukcję na Allegro.

Allegro
foto: zrzut ekranu

Propozycja nowego brzmienia ustawy została opublikowana przez Rządowe Centrum Legislacji. Pojawiły się w nim dwa zapisy, które przez specjalistów zostały uznane za mocno kontrowersyjne.

Pierwszy z nich zmienia sposób, w jaki może zostać wszczęta egzekucja długu z majątku dłużnika. Obecnie wymagane jest skuteczne (w rozumieniu – udokumentowane) powiadomienie go o tym zamiarze (dostarczenie tytułu wykonawczego).

Nowe prawo odstępuje od tego wymogu – żeby wszcząć egzekucję, wystarczy podjęcie w tej sprawie decyzji przez urzędnika. Złożenie podpisu pod postanowieniem będzie więc jednoznaczne z przejęciem na przykład samochodu, który przestaje w tym właśnie momencie był własnością dłużnika bez jego wiedzy.

To kontrowersyjne zmiany, które mogą zakłócić równowagę sił pomiędzy wierzycielami a dłużnikami. Jako jeden z powodów zaproponowania takich zmian podawane jest przeciwdziałanie przedawnianiu się zobowiązań – nie dojdzie do niego, gdy zostanie wszczęta egzekucja.

Równie interesujące są także propozycje umożliwiające sprzedawanie zajętych dóbr nie na drodze przetargu, lecz na aukcji na Allegro. To zmiana kursu w porównaniu do poprzednich projektów, które mówiły o uruchomieniu specjalnego, komorniczego portalu sprzedającego w internecie zajęte w egzekucji komorniczej towary.

Licytacje komornicze trafią do internetu
Licytacje komornicze trafią do internetu
Przeczytaj także Komornicy szykują własne Allegro

Komornicy będą wystawiać zajęte dobra na Allegro

Możliwość wystawiania zajętych przedmiotów na internetowych portalach aukcyjnych przewidują przepisy mówiące zmianach w licytacjach elektronicznych.

Urzędnicy będą mogli wystawiać przejęty majątek na aukcje na popularne platformy internetowe – takie jak Allegro. Ma to pomóc w szybkich upłynnieniu przedmiotów – przygotowanie i przeprowadzenie aukcji internetowej będzie trwać krócej, niż przygotowanie przetargu na zakup, a i oferta trafi do znacznie większej liczby osób, niż mogłoby wziąć udział w stacjonarnej licytacji, co ma się przełożyć na uzyskiwanie wyższych cen sprzedaży.

Zobacz także: >> Bilety na koncerty do kupienia na Allegro <<

Przepisy zastrzegają, że na aukcje internetowe będą mogły trafiać tylko dobra, których cena nie przekroczy 30 000 euro.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet