Pogoda
11.10.2016 10:54

Kompilacja manewrów wyprzedzania w wydaniu Polaków

Polskie drogi należą do jednych z najniebezpieczniejszych w Europie i to mimo że z roku na rok dochodzi do coraz mniejszej liczby wypadków.

Kompilacja manewrów wyprzedzania w wydaniu Polaków
foto: kadr z wideo

Najczęstsze przyczyny kolizji to nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych, a także nieprawidłowe wyprzedzanie. Dzięki rosnącej popularności kamer pokładowych, coraz więcej filmików z polskich dróg trafia do sieci. Oglądanie wielu z nich niewątpliwie wprawia w szybsze bicie serca.

Kierowcy mają swoje za uszami – często ignorują obowiązek zapinania pasów podczas jazdy, nakaz zatrzymania się np. przed znakiem stop lub zieloną strzałką, rozmawiają przez telefony komórkowe, zapominają włączać świateł, nie ustępują pierwszeństwa, prowadzą pod wpływem niedozwolonych substancji lub bez odpowiednich uprawnień, omijają pojazdy jadące w tym samym kierunku, które zatrzymały się w celu przepuszczenia pieszego, a także wyprzedzają w niedozwolonych miejscach.

I właśnie to ostatnie przewinienie jest jednym z najniebezpieczniejszych. Niektóre osoby lekkomyślnie decydują się na manewr wyprzedzania bez zachowania należytej ostrożności. „Śmiałkowie” podejmują się tej czynności mimo np. niedostatecznej widoczności – na drodze przed wzniesieniem lub ślepym zakrętem.

Można wyjść z założenia, że wyprzedzanie jest tym bezpieczniejsze, im krócej trwa. Warto zatem przystąpić do wykonywania tego manewru z odpowiednią różnicą prędkości, co jest szczególnie istotne dla tych kierowców, którzy nie dysponują dostatecznie szybkimi samochodami.

Niechlubnych bohaterów niskobudżetowych produkcji możemy teraz zobaczyć na jednym filmie:

To także pokazuje, że potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym mogą na nas sprowadzić właśnie kierowcy przeceniający swoje umiejętności albo ci, którym brakuje zdrowego rozsądku lub krzty wyobraźni. Nawet przy sprzyjających warunkach drogowych jeden ich błąd może przesądzić o życiu postronnych osób…

Z pewnością na swoje miejsce w tej kompilacji zasługuje także kierowca Hyundaia Tucsona, który w odstępie paru sekund niemalże doprowadził do dwóch kolizji czołowych....

Jakub Gańko
Tagi: Duperele