Pogoda
24.03.2016 16:15

Komputer mógł dostać nagrodę literacką

„Dzień, w którym komputer napisał opowiadanie” – taki tytuł nosi utwór zgłoszony do nagrody literackiej Nikkei Hoshi Shinichi w Japonii. Napisany faktycznie przez komputer tekst nie zdobył co prawda nagrody, ale przeszedł przez eliminacje. 

Komputer mógł dostać nagrodę literacką
foto: kadr z wideo

Organizatorzy dopuścili już wcześniej możliwość zgłaszania opowiadań napisanych przez Sztuczną Inteligencję, jednak dopiero w 2016 roku takie dzieła wzięły udział w rywalizacji. Spośród około 1450 utworów zgłoszonych do nagrody 11 powstało dzięki działaniu AI.

"

Wiłem się z radości, której doświadczałem po raz pierwszy, i pisałem dalej podekscytowany. "

Program, który napisał powyższe słowa, został stworzony przez zespół z Uniwersytetu Hakodate. To ludzie ustalili fabułę i zakres słownictwa używanego w opowiadaniu, do Sztucznej Inteligencji należało przekucie założeń w gotowy tekst.

Zgłaszane na konkurs utwory przechodzą cztery procesy selekcji. Szczegóły dotyczące rezultatów poszczególnych opowiadań nie są upubliczniane, wiadomo jednak, że dzieło stworzone przez komputer przeszło przynajmniej przez pierwszy etap. Podczas oceniania jurorzy nie wiedzieli, że opowiadania nie były dziełem ludzi.

"

Dzień, w którym komputer napisał opowiadanie. Komputer, wybierając pogoń za własnymi przyjemnościami, skończył z pracą dla ludzi. "

Dzieło Sztucznej Inteligencji otrzymało pochwały za kompozycję i strukturę, słabszymi punktami okazały się między innymi opisy występujących postaci.

Do tej pory obawiano się, że roboty i komputery zabiorą pracę ludziom pracującym fizycznie oraz biurowo – wszędzie tam, gdzie wymagane jest proste, powtarzalne zastosowanie umiejętności. Teraz jednak widać, że ludzka kreatywność nie leży wcale poza zasięgiem Sztucznej Inteligencji. Twórczość AI potrafi przerazić – wystarczy spojrzeć na obrazy „namalowane” przez SI Googla.

foto: Google

System sterujący autonomicznymi samochodami Google został w 2016 roku uznany w świetle prawa za kierowcę, przesuwając kwestie równouprawnienia ludzi i maszyn na zupełnie nowy poziom. Z drugiej strony, Mercedes poinformował o przywróceniu etatów dla pracowników na linii montażowej klasy S – roboty nie dawały sobie rady z kompletowaniem indywidualnych opcji wyposażenia.

Czy powinniśmy się już bać Sztucznej Inteligencji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele