Komputer przepowiedział datę końca świata. Kiedy życie na Ziemi przestanie istnieć?

Olga Konarzycka
13.08.2018 16:06
Koniec świata|undefined Fot. pixabay.com/CC.0 Creative Commons

Czy kres ziemskiej cywilizacji nadejdzie szybciej niż nam się wydaje? Tak twierdzi jeden z komputerów Instytutu Technologii w Melbourne. Kiedy zdaniem maszyny skończy się życie na Ziemi?

W związku z nieustannie wzrastającym poziomem zanieczyszczeń oraz rozmaitymi konfliktami na arenie międzynarodowej wielu ludzi sądzi, że nieuchronnie zbliża się kres ludzkości. W związku z tym na przestrzeni lat powstało mnóstwo teorii związanych z końcem świata. Szczegółowych informacji doszukują się m.in w przepowiedniach rozmaitych proroków, a nawet zwykłych internetowych aplikacji.  Niektórzy ludzie, że upadek ludzkości rozpocznie się trzema dniami mroku, dla niektórych zaś dużo wiarygodniej brzmią naukowe scenariusze, tak jak zderzenie naszej planety z asteroidą. Całkiem nową teorię wysnuli naukowcy z Melbourne. Pomógł im w tym specjalny komputer.

Komputer MIT przepowiedział datę końca świata

W 1973 roku naukowcom Instytutu Technologii w Melbourne (MIT) udało się stworzyć jeden z największych komputerów w historii. Został on zaprojektowany przez Jaya Forrestera na prośbę Klubu Rzymskiego. Jest to organizacja zrzeszająca naukowców, polityków i biznesmenów, którzy zajmują się badaniem oraz rozpowszechnianiem informacji o zagrożeniach środowiska. Przez lata komputer prowadził obserwacje i nieustannie monitorował stan naszej planety. W sierpniu 2018 roku naukowcy ujawnili, że według jego obliczeń ziemska zagłada może nastąpić już w 2040 roku.

Koniec świata Fot. foto: pixabay.com/CC0 Creative Commons

Nowa data końca świata - co spowoduje zagładę ludzkości?

Zgodnie z wyliczeniami komputera MIT, Ziemia znajduje się obecnie w fatalnym położeniu. Wskutek ciągłego wzrostu zanieczyszczeń, zmian klimatycznych oraz przeludnienia jakość życia na naszej planecie nieustannie spada. Mało tego, w 2020 roku może ona osiągnąć poziom krytycznie niski. Przedstawiciele MIT przyznali że może to zaowocować drastycznym spadkiem liczebności populacji. 

Jeżeli nic z tym nie zrobimy, jakość życia spadnie do zera. Zanieczyszczenia staną się na tyle poważne, że zaczną zabijać ludzi, co poskutkuje zmniejszeniem populacji i będzie ona nawet mniejsza niż w XX wieku.

Na początku 1900 roku liczba ludzi żyjących na Ziemi wynosiła ledwo ponad 1,6 miliarda I chociaż jest to dosyć pokaźna liczba to w porównaniu do obecnego stanu liczbowego populacji - obecnie Ziemię zamieszkuje ponad 7,6 miliarda osób. W ciągu roku na świat przychodzi około 87 milionów osób, jednak gdyby warunki klimatyczne znacznie się pogorszyły,  przyrost ludności zostałby znacznie spowolniony - co już teraz prognozuje komputer.

Czy Ziemia ma jeszcze szansę?

Komputer MIT nieustannie poddaje analizie obecne tendencje rozwoju ludzkości, takie jak zanieczyszczenia, przeludnienie oraz stopniowe wyczerpywanie się zasobów naturalnych Ziemi. Naukowcy po raz kolejny ostrzegają, że jeżeli nie mieszkańcy Ziemi drastycznie nie zmienią sposobu funkcjonowania i korzystania z dobrodziejstw naszej planety, już niedługo może być na to za późno. 

Na tym etapie, około roku 2040 lub 2050, cywilizowane życie na tej planecie przestanie istnieć.

Zegar Zagłady

Jednym z najbardziej znanych wyznaczników zbliżającej się apokalipsy jest tzw. Zegar Zagłady. Jest to symboliczny miernik czasu, jaki zdaniem naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego pozostał ludzkości do ostatecznego upadku, który jest równoznaczny z wybiciem północy. Zegar rozpoczął swoje odliczanie w 1947 roku - wtedy to pokazywał on godzinę 23:53. Wskazówki zegara są przesuwane do przodu i do tyłu podczas najbardziej przełomowych wydarzeń w historii ludzkości - mogą one stanowić kolejny krok do klęski ludzkiego rodzaju lub choć trochę go od niej oddalić. Do tej pory czas 23 zmieniał się czas na Zegarze Zagłady.  Najbliżej północy licznik znajdował się już dwukrotnie - pokazywał wówczas 23:58. Raz miało to miejsce w 1958 roku, kiedy to zarówno USA, jak i Związek Radziecki były w fazie testowania broni termojądrowej. 

Drugi raz wartość ta została niestety odnotowana w 2018 roku. Główną przyczyną tego stanu rzeczy była nieodpowiednia polityka państw odnośnie zmian klimatycznych oraz narastające zagrożenie nuklearne. 

Jak widać prognozy dla naszej planety nie są zbyt optymistyczne. Jak myślicie, czy ludzie w końcu zdadzą sobie sprawę z tego, jak realna jest wizja końca świata i postanowią w jakiś sposób temu zapobiec? A może teraz jest już na to za późno? Dajcie znać w komentarzach. 

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.