Pogoda
21.02.2018 12:32

Konami nie chce, żeby gracze Metal Gear Survive umawiali się na randki

Miłość w grach Konami została zakazana – wpis zabraniający graczom wchodzenia w związki (lub starania się o nie) został umieszczony w warunkach korzystania z Metal Gear Survive. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Metal Gear Survive zabrania graczom randkowania
foto: materiały prasowe

Metal Gear Survive to gra wieloosobowa, w której część społeczna powinna być – przynajmniej teoretycznie – tak samo ważna dla graczy, jak sama rozgrywka. Konami chce, żeby interakcje między graczami odbywały się tylko na dość ograniczonej płaszczyźnie, na której miłość, a nawet randki, są zakazane.

Randki w grze online

Każdy gracz uruchamiając dzieło Konami zgadza się przestrzegać zapisów EULA – licencji na użytkowanie oprogramowania udzielanej użytkownikowi końcowego. Wśród ograniczeń nakładanych przez grę Metal Gear Survive znajduje się między innymi wpis o zakazie wchodzenia w związku, a nawet wykonywania działań, które w ocenie Konami mogłyby zostać uznane za podrywanie.

Ograniczenie obowiązuje oczywiście tylko w samej grze – nic nie stoi na przeszkodzie (chyba), żeby zainteresowani gracze mogli ze sobą rozmawiać poza rozgrywką. Problemem może być jednak zakaz podawania w grze jakikolwiek informacji kontaktowych.

Konami najprawdopodobniej stara się uchronić prawnie przed ewentualnymi oskarżeniami o molestowanie w grze – internauci potrafią być nieobliczalni, o czym wiele razy informowali trolle z 4Chana.

Wśród graczy pojawiły się także głosy, że Konami chce po prostu zabezpieczyć swoje interesy i że niedługo do sprzedaży ma wejść DLC, którego zadaniem będzie łączenie graczy w mogące zaangażować się uczuciowo pary – ten żart pozostanie jednak raczej na pewno tylko żartem.

Kariera polityczna nie dla graczy

Graczom Metal Gear Survive nie wolno także na przykład angażować się w politykę, proponować aktów seksualnych, zachęcać do samobójstwa lub do wykonywania czynności nieodpowiednich dla graczy nieletnnich.

Metal Gear Survive - wygląd gameplay

Podobne wpisy były umieszczane także we wcześniejszych grach Konami. Japoński deweloper być może nie zdaje sobie sprawy, jak dużą liczbę użytkowników może odstraszać takimi zapisami – w Polsce na przykład najpopularniejszą stroną erotyczną, bijącą na głowę najlepsze strony porno, jest witryna do umawiania się na seksrandki.

O tym, że warto zaznajamiać się w warunkami użytkowania na własnej skórze przekonało się 22 000 osób, które skorzystały z darmowego Wi-Fi - w regulaminie znajdował się zapis, że w zamian zgadają się na 1000 godzin czyszczenia toalet. 

Premiera gry jest zapowiedziana na 22 lutego 2018 roku.

Czytaliście kiedyś licencję EULA?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry