Pogoda
06.05.2020 15:17

Koncert Kasi Kowalskiej złamał zasady bezpieczeństwa. Sanepid nałożył najwyższą możliwą karę

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ocenił, że koncert Kasi Kowalskiej w Ciechanowie złamał zasady bezpieczeństwa. Miasto poniosło karę.

Foto: Anna Golaszewska/East News
Foto: Anna Golaszewska/East News

W sobotę 2 maja 2020 roku, w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokiem", w Ciechanowie odbył się koncert Kasi Kowalskiej. Organizatorami byli Urząd Miasta Ciechanów i Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej. To, co miało umilić mieszkańcom majowy weekend, skończyło się interwencją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i nałożeniem wysokiej kary.

Koncert Kasi Kowalskiej złamał zasady bezpieczeństwa. Sanepid nałożył najwyższą możliwą karę

Organizatorzy koncertu nawoływali, by słuchać występu z okolicznych balkonów lub okien mieszkań. Mimo to na miejscu mogło stawić się nawet ok. 150 osób. Do akcji wkroczył Sanepid, który ocenił, że wydarzenie złamało zakazy wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa

ochroniarz w sklepie
ochroniarz w sklepie
Przeczytaj także Ochroniarz nie wpuścił do sklepu kobiety bez maseczki. W odwecie został zastrzelony

Portal Ciechanów Inaczej donosi, że za złamanie zasad bezpieczeństwa, na Gminę Miejską Ciechanów nałożono karę w wysokości 30 tysięcy złotych. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa ratusza, Paulina Rybczyńska:

"

Sanepid ocenił, iż na terenie pomiędzy blokami było ok. 100 osób, a ok. 50 znajdowało się w samochodach. Podkreślono, że podczas wydarzenia przestrzegano zachowania wymaganej odległości dwóch metrów od siebie, ale odległości nie były zachowane, kiedy artystka poprosiła o podejście pod scenę przebywające tam osoby. "

Plaża
Plaża
Przeczytaj także Śmierć spaceruje plażami Florydy. To protest przeciwko ich ponownemu otwarciu

Rzeczniczka zapewniła również, że miasto zamierza odwołać się od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, gdyż ta miała zostać podjęta pod presją medialno-polityczną.

"

Wstępna analiza ww. decyzji wskazuje, że sanepid wadliwie ustalił organizatora tych wydarzeń, a co za tym idzie decyzja obarczona jest wadą prawną. (...) Ponadto prowadząc to postępowanie z niezrozumiałych względów odstąpił od wymogów związanych z zapewnieniem stronie czynnego udziału w postępowaniu, co w naszej ocenie  doprowadziło do niewłaściwego ustalenia stanu faktycznego w tej sprawie. "

Władzom miasta przysługuje 14-dniowy termin złożenia odwołania.

Łukasz Szumowski
Łukasz Szumowski
Przeczytaj także Minister zdrowia ostrzega: część obostrzeń może zostać przywrócona
Tagi: Newsy Koncerty koronawirus Kasia Kowalska