Koncert wspominkowy Romualda Lipki z Budki Suflera bez Budki Suflera. Muzycy protestują przeciwko decyzji TVP

01.09.2020 12:49
Koncert wspominkowy Romualda Lipki z Budki Suflera bez Budki Suflera. Muzycy protestują przeciwko decyzji TVP Fot. Romana Makówka, Antyradio.pl

Koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki” odbędzie się bez Budki Suflera. Lubelski muzyk był z nią związany przez całe artystyczne życie, organizatorzy programu festiwalu „Opole 2020” nie przewidzieli jednak występu tej formacji w koncercie zorganizowanym ku pamięci kompozytora.

Romuald Lipko zmarł w lutym 2020 roku po długiej i wyczerpującej walce z choroba nowotworową. Pamięć twórcy postanowiono uczcić na festiwalu w Opolu, który z powodu koronawirusa został przeniesiony na wrzesień.

6 września 2020 odbędzie się koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki”, mający przypomnieć twórczość lidera Budki Suflera. Wśród wykonawców zabraknie jednak lubelskiej formacji.

Przeczytaj także

Muzycy tworzący wraz z Lipko zespół napisali do TVP, organizatora koncertu, list otwarty w którym piszą o uniemożliwieniu im wypełnienia „moralnych zobowiązań wobec śp. Romualda Lipko i należyte Jego uczczenia”. Telewizja odpowiedziała, że Budka Suflera została zaproszona, odmówiła jednak udziału w wydarzeniu.

Koncert twórczości Romualda Lipki z Budki Suflera bez Budki Suflera. Zespół oskarża TVP

Budka Suflera wystosowała na Facebooku list otwarty do TVP, w którym z żalem informuje o braku możliwości uczczenia pamięci swojego lidera w dedykowany mu koncercie.

TVP odpowiedziało, że Budka Suflera została zaproszona do udziału w wydarzeniu, ale zespół odmówił udziału w koncercie w planowanym kształcie.

Pierwszy raz w marcu br. z panem T. Zeliszewskim kontaktował się Bolesław Pawica, reżyser koncertu. Ze względu na pandemię prace nad organizacją festiwalu zostały wstrzymane. Po wznowieniu prac i przeniesieniu festiwalu na wrzesień, w sierpniu br. Marek Sierocki, dyrektor artystyczny festiwalu złożył kolejną propozycję udziału w koncercie, ale muzycy również z niej nie skorzystali.

Nieco światła na zagadkową odpowiedź rzucił Marek Sierocki:

Pan Zeliszewski oczekiwał, że będzie to koncert z utworami, które Romuald Lipko napisał dla Budki Suflera. Twórcy koncertu postanowili jednak uczcić pamięć Romualda Lipki poprzez zaprezentowanie całej twórczości tego wyjątkowego artysty, a nie tylko utworów, które stworzył dla Budki Suflera. Ta koncepcja nie spodobała się członkom zespołu, którzy odmówili występu tego wieczoru na deskach amfiteatru opolskiego.

Wiadomo, że w ramach koncertu Koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki” wystąpią: Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, Beata Kozidrak, Justyna Steczkowska, Kamil Bednarek, Ania Dąbrowska, Katarzyna Cerekwicka, Feel, Blue Cafe, Sławek Uniatowski, Marcin Wyrostek, Red Lips, Sound’n’Grace, Igor Herbut i Kuba Badach.

Zobacz także: Budka Suflera miała zagrać z Ozzym Osbournem: Bardzo żałujemy, że do tego nie doszło

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.