Koniec Uncle Ben's. W ramach walki przeciwko rasizmowi zmieniono nazwę i logo marki

25.09.2020 12:30
Koniec Uncle Ben's. W ramach walki przeciwko rasizmowi zmieniono nazwę i logo marki|undefined Fot. Shutterstock

"Uncle Ben’s" zmieni nazwę i logo. Działanie to jest krokiem, wymierzonym w systemowy rasizm i próbą naprawienia krzywdzących stereotypów.

Jak informowaliśmy w czerwcu 2020 przedstawiciele firmy Mars, Inc. podali do ogólnej wiadomości, że słynna marka Uncle Ben's zmienia swoją nazwę i logo. Teraz przyszedł czas na prezentację nowego brandu.

Produkty „Uncle Ben’s” zmienią nazwę w ramach walki przeciwko rasizmowi

Po śmierci George'a Floyda przez Amerykę przelała się fala protestów. Wiele firm zdecydowało wówczas na zmianę nazw lub wycofanie niektórych słów z reklam. Słynny kosmetyczny gigant L’Oreal zrezygnował ze słów "biały", "wybielający" oraz "jasny" w nazwach i opisach swoich kosmetyków zaś producent Pepsi wycofał z rynku markę Aunt Jemima, która miała w logo uśmiechniętą Afroamerykankę.

Przeczytaj także

Do tego grona dołączył koncern Mars, właściciel marki Uncle Ben's. Wujek Ben, który od wielu lat był twarzą produktów, przedstawiany był jako uśmiechnięty Afroamerykanin, który uprawia ryż. Pierwowzorem postaci był "ukochany szef kuchni i kelner z Chicago, Frank Brown".

23 września 2020 roku Mars pochwalił się nową nazwą i logiem, którym będą opatrzone ryżowe przysmaki.

Marka "Uncle Ben’s", od teraz nazywa się "Ben’s Original" a z opakowań produktów zniknie wizerunek mężczyzny. Koncern ma na celu odcięcie się od jakichkolwiek podejrzeń o popieranie dyskryminacji na tle rasowym.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wysłuchaliśmy tysięcy konsumentów, naszych pracowników i interesariuszy z całego świata. Rozumiemy problem nierówności związaną z nazwą i twarzą poprzedniej marki, i tak jak zapowiedzieliśmy w czerwcu, zobowiązaliśmy się do zmiany.

– mówiła Fiona Dawson prezeska Mars Food, cytowana w komunikacie spółki.

Przeczytaj także

Marka zmienia nie tylko swoją nazwę i wizerunek na opakowaniu. Podejmuje również działania mające na celu zwiększenie integracji i równości

- zaznaczono w komunikacie.

Przeczytaj także

Warto zwrócić uwagę, że firma była już od lat krytykowana za użycie nazwy i logo, powielających krzywdzące rasowe stereotypy. Nowe opakowania mają trafić na sklepowe półki w 2021 roku.

Źródło: bbc.com, cnn.com, polsatnews.pl

Zobacz również: Ewelina Lisowska oskarżona o rasizm po programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Jest odpowiedź wokalistki  

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.