Pogoda
25.09.2020 12:30

Koniec Uncle Ben's. W ramach walki przeciwko rasizmowi zmieniono nazwę i logo marki

"Uncle Ben’s" zmieni nazwę i logo. Działanie to jest krokiem, wymierzonym w systemowy rasizm i próbą naprawienia krzywdzących stereotypów.

Koniec Uncle Ben's. W ramach walki przeciwko rasizmowi zmieniono nazwę i logo marki
foto: Shutterstock

Jak informowaliśmy w czerwcu 2020 przedstawiciele firmy Mars, Inc. podali do ogólnej wiadomości, że słynna marka Uncle Ben's zmienia swoją nazwę i logo. Teraz przyszedł czas na prezentację nowego brandu.

Produkty „Uncle Ben’s” zmienią nazwę w ramach walki przeciwko rasizmowi

Po śmierci George'a Floyda przez Amerykę przelała się fala protestów. Wiele firm zdecydowało wówczas na zmianę nazw lub wycofanie niektórych słów z reklam. Słynny kosmetyczny gigant L’Oreal zrezygnował ze słów "biały", "wybielający" oraz "jasny" w nazwach i opisach swoich kosmetyków zaś producent Pepsi wycofał z rynku markę Aunt Jemima, która miała w logo uśmiechniętą Afroamerykankę.

Knorr zmienia nazwę kontrowersyjnego produktu. "Sos cygański" był za bardzo rasistowski?
Knorr zmienia nazwę kontrowersyjnego produktu. "Sos cygański" był za bardzo rasistowski?
Przeczytaj także Knorr zmienia nazwę kontrowersyjnego produktu. "Sos cygański" był za bardzo rasistowski?

Do tego grona dołączył koncern Mars, właściciel marki Uncle Ben's. Wujek Ben, który od wielu lat był twarzą produktów, przedstawiany był jako uśmiechnięty Afroamerykanin, który uprawia ryż. Pierwowzorem postaci był "ukochany szef kuchni i kelner z Chicago, Frank Brown".

23 września 2020 roku Mars pochwalił się nową nazwą i logiem, którym będą opatrzone ryżowe przysmaki.

Marka "Uncle Ben’s", od teraz nazywa się "Ben’s Original" a z opakowań produktów zniknie wizerunek mężczyzny. Koncern ma na celu odcięcie się od jakichkolwiek podejrzeń o popieranie dyskryminacji na tle rasowym.

"

W ciągu ostatnich kilku tygodni wysłuchaliśmy tysięcy konsumentów, naszych pracowników i interesariuszy z całego świata. Rozumiemy problem nierówności związaną z nazwą i twarzą poprzedniej marki, i tak jak zapowiedzieliśmy w czerwcu, zobowiązaliśmy się do zmiany. "

– mówiła Fiona Dawson prezeska Mars Food, cytowana w komunikacie spółki.

Scrabble
Scrabble
Przeczytaj także Związek scrabblistów wykreślił 230 obraźliwych słów. Zgadnijcie, jakich
"

Marka zmienia nie tylko swoją nazwę i wizerunek na opakowaniu. Podejmuje również działania mające na celu zwiększenie integracji i równości "

- zaznaczono w komunikacie.

Oscary
Oscary
Przeczytaj także Zmiana zasad w przyznawaniu Oscarów. Akademia będzie bardziej otwarta na różnorodność i inkluzywność filmów

Warto zwrócić uwagę, że firma była już od lat krytykowana za użycie nazwy i logo, powielających krzywdzące rasowe stereotypy. Nowe opakowania mają trafić na sklepowe półki w 2021 roku.

Źródło: bbc.com, cnn.com, polsatnews.pl

Zobacz również: Ewelina Lisowska oskarżona o rasizm po programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Jest odpowiedź wokalistki  

Tagi: Ciekawostki