Koniec świata nadejdzie szybciej, niż myślimy. Trwa wymieranie holoceńskie

12.09.2019 15:48
Koniec świata|undefined Fot. Shutterstock

Koniec świata staje się faktem. Naukowcy potwierdzają, że właśnie trwa wymieranie holoceńskie. Jak będzie wyglądać szósta katastrofa w historii Ziemi?

66 mln lat temu z powierzchni Ziemi zniknęły dinozaury, wiele gatunków otwornic planktonicznych i innych grup zwierząt i roślin. W wyobraźni masowej jest to najsłynniejsze wymieranie w historii naszej planety.

Jednak czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądałaby Ziemia w obecnych czasach, gdyby zabrakło na niej zwierząt, owadów i roślin? Mamy dla Was złą wiadomość. Być może będziemy mieli możliwość zobaczyć apokalipsę na własne oczy.

Naukowcy zgonie twierdzą, że działalność człowieka na Ziemi spowodowała szóste w historii naszej planety wielkie wymieranie gatunków. Jest więc szansa, że zanim zgładzi nas asteroida i spełnią się wszystkie przepowiednie, wyginiemy jak dinozaury, tylko w o wiele krótszym czasie.

Koniec świata: Szóste w historii Ziemi masowe wymieranie

Jak zapewne pamiętacie ze szkoły, na naszej planecie doszło już pięciokrotnie do "końca świata". W dziejach życia na Ziemi zidentyfikowano pięć wielkich masowych wymierań na skutek regresji morskich, zasadniczych zmian klimatycznych, wzmożonego wulkanizmu i katastrof kosmicznych. :

  • wymieranie ordowickie – ok. 438 mln lat temu
  • wymieranie dewońskie – ok. 374 mln lat temu
  • wymieranie permskie – ok. 250 mln lat temu
  • wymieranie triasowe – ok. 201 mln lat temu
  • wymieranie kredowe – ok. 66 mln lat temu

Zjawisko to dotknęło również bakterie beztlenowe 2 mld lat temu.

Przeczytaj także

Jednym z ostatnich istotnych odkryć jest także katastrofa, która miała miejsce 260 mln lat temu, w okresie późnego gwadalupu. Naukowcy na podstawie wieloletnich analiz mówią w tym przypadku o prawdziwym końcu świata, który dotknął zarówno stworzenia lądowe, jak i morskie.  W tym czasie Ziemie nawiedziły ogromne erupcje wulkanów oraz powodzie, które spowodowały masową zagładę życia.

Ludzkość czeka koniec świata Fot. foto: Shutterstock

Koniec świata: Fakty

Jak wynika z naukowych analiz, wymieranie holoceńskie trwa od 1900 roku. Według raportu "Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services" przygotowanego przez IPBES, w 2019 roku, gatunki ziemskie wymierają ponad 1000 razy szybciej, niż wcześniej wyliczono.

Ludzkość czeka koniec świata Fot. foto: Shutterstock

Naszą planetę zamieszkuję obecnie 8 milionów gatunków, z czego aż milion zagrożony jest wyginięciem. Zjawisko to bywa określane mianem szóstej katastrofy.

Z raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu wynika, że jak dotąd w całej historii Ziemi nie odnotowano tak wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

Nie wiadomo czy istnieje sposób, by na tym etapie zatrzymać wymieranie holoceńskie. Globalną apokalipsę można jednak nieco przeciągnąć w czasie.

Za obecny stan rzeczy odpowiada wyłącznie człowiek i tylko człowiek może zatrzymać postępującą zagładę.

Zobacz również: Elon Musk ostrzega przed końcem świata. „Cywilizacja zostanie zniszczona”

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.