Koniec świata nastąpi w 2021 roku? Przepowiednia sprzed 700 lat wieszczy upadek Watykanu

30.12.2020 10:16
Katarzy Fot. Ann Ronan Picture Library/Image State/East News

Katarska przepowiednia ma się wypełnić w nadchodzącym roku. Proroctwo mówi o upadku Kościoła i nadejściu "dobrych ludzi".

Apokaliptyczne przepowiednie pojawiały się już w starożytności i towarzyszą nam do dnia dzisiejszego. Według wielu z nich przyszłość Kościoła rysuje się w czarnych barwach a kres papiestwa i upadek Watykanu są częstymi motywami proroctw. Wiele z nich mówi wprost, że Stolica Apostolska niebawem zadrży w posadach a Franciszek jest ostatnim papieżem.

Heretycka przepowiednia sprzed 700 lat

Kataryzm był najsłynniejszą średniowieczną herezją. Katarzy byli przedstawicielami dualistycznego ruchu religijnego działającego w XI–XIII wieku w południowej Francji i północnych Włoszech. Ich poglądy skierowane były przeciw ustrojowi feudalnemu i hierarchii kościelnej. Katarzy przewrotnie interpretowali Pismo Święte.

Katarzy wierzyli, że świat materialny to dzieło szatana, który jest niemal równorzędny Bogu. Dlatego wszystko co związane ze strefą materialną uważali za złe i grzeszne. Potępiali małżeństwo, wierzyli w reinkarnację i wystrzegali się spożywania mięsa.

Z czasem doszli do takiej pogardy dla świata materialnego, że za jeden z największych grzechów uważali płodzenie dzieci. Ich doktryna porwała za sobą całe rzesze wyznawców i zdaniem kościoła zagrażała europejskiej cywilizacji. Katarzy zwalczani byli przez przez papiestwo i uznawani przez Kościół katolicki za heretyków.

Proroctwo katarskie

    
Katarzy nie byli oni zbyt lubiani przez władców i przedstawicieli Kościoła, ponieważ podważali ustrój feudalny, którego beneficjentami były obie te grupy. Poprzez liczne krucjaty wymierzone w katarów i ciągłe prześladowania ruchu, został on ostatecznie zniszczony.

Guillaume Bélibaste był tak zwanym ostatnim Doskonałym katarskim działającym na terenie Langwedocji. Bélibaste około 1305, miał zamordować w czasie bójki pasterza Barthélémy’ego Garniera. Umykając sprawiedliwości zbiegł z rodzinnej okolicy i w nieznanym momencie przyjął consolamentum, stając się jednym z Doskonałych. Gdy został schwytany (na skutek zdrady Arnauda Sicre’a) i uwięziony w zamku Castelbòn, a następnie osądzony w Carcassonne i skazany na śmierć. Wyrok został wykonany a mężczyznę spalono na stosie w zamku Villerouge-Termenès.

Tuż przed swoją śmiercią w trakcie "przesłuchania" przez wysłanników kościelnych w 1321 roku, wypowiedział krótkie proroctwo:

Za 700 lat Laur znowu się zazieleni, a dobrzy ludzie powrócą.

Guillaume Bélibaste

Co mówi katarska przepowiednia?

Aby zrozumieć proroctwo należy zagłębić się w nauki katarskie. "Laur" był dla Katarów najświętszym symbolem czystej miłości. Podczas prześladowań ze strony Kościoła Doskonali mówili często, iż "Laur więdnie" i mieli wtedy na myśli tryumf zła nad dobrem.

Zazielenienie się Lauru oznacza więc coś zupełnie odwrotnego. Zdaniem interpretatorów zgodnie ze słowami ostatniego Doskonałego, w 2021 nastąpić miałby upadek potęgi Watykanu. Wizja ma się więc spełnić w nadchodzącym roku i może oznaczać koniec świata jaki znamy.

Zobacz również: Jasnowidz Jackowski o roku 2021: "Najgorsze dopiero przed nami"

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.