Pogoda
10.03.2016 15:47

Koniec telewizorów 3D jest bliski

Nie będzie obsługi obrazu 3D w żadnym modelu telewizorów Samsunga i Philipsa z 2016 roku. Większość pozostałych producentów także straciło wiarę w trzeci wymiar.

Koniec telewizorów 3D jest bliski
foto: wikipedia.org / Puramyun31, cc-by-2.0

Filmy 3D stały się gorącym tematem gdy wytwórnie odkryły, że trójwymiarowy format jest dobrym zabezpieczeniem filmów przed kopiowaniem. Kinowe nowości zaczęły pojawiać się z obowiązkową wersją 3D, która trafiała także pod domowe strzechy w formacie Blu-ray.

Domowe kino 3D nie zdołało jednak zyskać popularności. Konieczność używania okularów nadmiernie komplikowała oglądanie filmów, a mała sprzedaż tytułów w trójwymiarowym formacie zniechęciła wytwórnie do inwestowania w przygotowanie kolejnych płytowych premier. Modele TV z 3D sprzedawane były w wyższych cenach.

To właśnie mała dostępność trójwymiarowych materiałów skłoniła potentatów do wycofania obsługi 3D z telewizorów. Ten powód jako główny wymienił w oficjalnym komunikacie Samsung.

"

Nasze nowe modele TV debiutujące w 2016 roku nie będą wpierać odtwarzania filmów 3D. Podjęliśmy tę decyzję z powodu małego zainteresowania rozwiązaniem ze strony klientów oraz niewielkiej ilości dostępnego kontentu. Koncentrujemy się na innowacyjnych możliwościach zanurzenia użytkownika w środowisku 3D w ramach innych działów naszego przedsiębiorstwa. "

Philips powody swojej decyzji przekazał w sposób krótki, ale obrazowy.

"

3D jest martwe. "

Inni producenci nie podjęli tak drastycznych decyzji związanych z telewizorami 3D, jednak wyraźnie widać odwracanie się od tej technologii. LG zadeklarowało, że obsługa trzeciego wymiaru trafi w 2016 roku do 20% modeli, co oznacza spadek o połowę w przeciągu roku. Sony zamierza stosować 3D tylko w najbardziej zaawansowanych modelach.

Ostatnim z dużych producentów wierzących w 3D jest Panasonic, który stawia na tę technologię w dużym odsetku sprzedawanych przez siebie telewizorów.

Oglądacie trójwymiarowe filmy w domu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV